Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


7th International Symposium of Genetics and Reproductive Medicine
24.05.2024
Praha, Marriott Hotel

...

 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1636 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Zhoršení detekce vad v MSkraji               6.5.2021

Změna efektivity prenatálního screeningu srdečních vad

V letech 2019 a 2020 došlo k signifikantnímu zhoršení vývoje prenatální efektivity detekce srdečních vrozených vad v Moravsko-slezském kraji. Z dlouhodobého pohledu je prenatální diagnostika vrozených srdečních vad (VSV) vysoce efektivní a významné VSV jsou jednoznačně identifikovatelné před narozením dítěte Z dlouhodobého hlediska a z pohledu České republiky se tato detekce kontinuálně zvyšovala od zavádění screeningu v roce 1986, kdy byla celostátní úroveň pod 1%, na 70-80% po roce 2000. V posledních letech se detekce fetálních kritických vad pohybuje v ČR mezi 80-90%. V Moravsko-slezském (MS) kraji bylo v roce 2000 detekováno pouhých 10% významných vrozených srdečních vad. Po zlepšení spolupráce dětských kardiologů s gynekology se tato hodnota zvedla na 60-70% v roce 2013-2015, v roce 2016 poprvé MS kraj překročil 70%, a v roce 2018 bylo detekováno 86% významných a kritických VSV před porodem.

V následujících letech (2019 a 2020) dochází k významnému zhoršení a úroveň klesá téměř o jednu třetinu. Při podrobnější analýze autoři zjstili, že zůstala stabilní úroveň detekce v oblasti významné patologie komor a „uniklé" vady se týkají patologií v oblasti výtokových traktů, velkých tepen a aortálního oblouku.

Pravděpodobně je nutné zaměřit pozornost na vyšetřování rovin „nad srdeční čtyřdutinou", kde se deficit v identifikaci vad jeví největší. Screeningové vyšetření srdce plodu je součástí prenatálního ultrazvukového vyšetření, které provádí gynekolog. V případě nemožnosti provedení nebo zajištění vyšetření gynekologem, může tento screening provést dětský kardiolog.

Důležitá je také identifikace rizikových faktorů v anamnéze. Těmito faktory jsou anamnestické údaje matky, rodiny, plodu a gravidity. Podle rizikových faktorů lze vyjádřit přesné indikace ke specializovanému vyšetření, které provádí dětský kardiolog. Tyto indikace byly znovu revidovány a publikovány. Absolutní indikaci ke specializovanému vyšetření srdce plodu dětským kardiologem představuje nález srdeční vady nebo podezření na ni pří screeningovém vyšetření.

Jednou z hypotéz, proč došlo k tak dramatickému zhoršení detekce významných a kritických srdečních vad je změna motivace a úhrad prenatální péče pro terénní gynekology. Ti si prosadili u plátců pojištění model, který je motivuje k tomu, aby co nejvíce vyšetření prováděli sami a neodesílaly těhotné na specializovaná vyšetření (například na screening v I. a II. trimestru, a ultrazvuková specializovaná vyšetření). Navíc pacientky za prvotrimestrální screeningové vyšetření sami platí (zdaleka ne všechny jsou ochotny si zaplatit - takže se již nejedná o celopopulační screening) a dosud hrazený druhotrimestrální screening byl rozdělen na „screening“ (hrazený) a tzv. „podrobnou morfologii plodu“, která není hrazena a neprovádí se v rámci hrazeného screeningu. (pacientka může požádat o příspěvek z fondu prevence pojišťovny).  

Lékař, který nemá dostatek erudice, ale často ani dobré technické podmínky (kvalitní ultrazvukový přístroj)  a provádí jen desítky prenatálních ultrazvukových vyšetření ročně nejspíše není a nebude schopen dostatečně kvalitní diagnostiky závažných vrozených srdečních vad.

Z čistě ekonomického hlediska je zhoršení efektivity screeningu „dvakrát nevýhodné“, pro pacientku, i pro pojištovnu. Pokud se plod s nepoznanou srdeční vadou narodí mimo pracoviště schopné tuto vadu efektivně řešit, je to velmi neštastné, i drahé.

Cílem prenatální diagnostiky vrozených srdečních vad srdce je přesná identifikace kritických a významných vad a diagnostika komplexních onemocnění, které ohrožují zdraví nebo život dítěte a mají vliv na dlouhodobou morbiditu a mortalitu. Nutné je správné poradenství, nabídnutí celkového došetření patologické gravidity a zabezpečení porodu na specializovaném pracovišti. Transport in utero na adekvátní pracoviště, v případě kritických srdečních vad do dětského kardiocentra, je z pohledu neonatologů a dětských kardiologů jediný správný a nezbytný.

Změna účinnosti prenatálního screeningu vrozených a jeho aktuální zhoršení v MS kraji bude vyžadovat další sledování a analýzy, zda jsou tyto výsledky ojedinělým a místním medicínským výkyvem nebo jde o trvalou změnu v celé ČR.

 

 

Zdroj:

Změna efektivity prenatálního screeningu srdečních vad. Děrkasová J.,  Pavlíček J., Burčková H.,Wiedermannová H., Gruzska T.  Neonatologické listy 26/2020, číslo 2

Další zprávy
"Zhoršení detekce vad v MSkraji" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.