Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


7th International Symposium of Genetics and Reproductive Medicine
24.05.2024
Praha, Marriott Hotel

...

 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1636 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Ca ovaria-role makrofagů               10.8.2023

Makrofágy spojené s nádorem a rakovina vaječníků: důsledky pro terapii.

Předpokládá se, že nádorové mikroprostředí (TME) hraje důležitou roli v progresi rakoviny vaječníků. Jednou z nejdůležitějších složek TME jsou makrofágy spojené s nádorem (TAM). Fenotypově jsou makrofágy široce kategorizovány jako M1 prozánětlivé nebo M2 protizánětlivé, na základě cytokinů a chemokinů, které vylučují. Nádorové mikroprostředí je spojeno s makrofágy fenotypu M2, které potlačují okolní imunitní prostředí, pomáhají nádorovým buňkám vyhýbat se imunitnímu cílení a podporují růst nádoru a metastázy. Makrofágy M1 naopak pomáhají nastartovat imunitní odpověď proti nádorům a jsou spojeny s příznivější prognózou u solidních nádorů. Jedním z charakteristických ukazatelů špatné prognózy u ovariálního karcinomu je nadměrné zastoupení TAM typu M2. Terapeutické modality zaměřené na TME a TAM jako takové jsou stále více zajímavé. Farmakologické přístupy k eliminaci TAMs, včetně snížení přežití a náboru makrofágů a zvýšení fagocytózy, byly ohromující. Klinické strategie zacílené na tyto podtypy makrofágů prostřednictvím repolarizace do protinádorového stavu M1 si zaslouží zvýšenou pozornost a mohou sloužit jako nová modalita pro imunoterapii.

Směr dalšího výzkumu:
Klodronát je bisfosfát se současným klinickým využitím v léčbě osteoporózy, Pagetovy choroby, hyperkalcémie, mnohočetného myelomu a rakoviny prsu. Primární klinické použití bisfosfonátů spočívá v inhibici kostní resorpce osteoklastů, ale experimentálně se lipozomální klodronát používá k depleci makrofágů. Bisfosfonáty se používají v adjuvantní léčbě u časného stadia karcinomu prsu, protože snižují kostní recidivy a zlepšují výsledky přežití. Bisfosfonáty také snižují výskyt patologických fraktur a příhod souvisejících se skeletem u mnohočetného myelomu. Když je klodronát zapouzdřen v liposomech, dochází k preferenční fagocytóze makrofágy, což vede ke globální depleci makrofágů. Studie in vivo prokázaly, že lipozomální klodronát inhibuje angiogenezi a progresi nádoru u myších modelů s rakovinou vaječníků. V současnosti nejsou žádné aktivní klinické studie využívající lipozomální klodronát v léčbě rakoviny, navzdory slibným výsledkům z in vivo a in vitro údajů. Jednou z nevýhod je nespecifická „globální“ deplece makrofágů a potenciál pro výsledné nežádoucí účinky mimo cíl. Skupiny však zkoumají nové lipozomální formulace s větší buněčnou specificitou.
Exozomy odvozené z imunitních buněk byly navrženy jako TAM repolarizační terapeutika. Exozomy, což jsou vezikuly zapouzdřené v membráně, mohou pocházet z různých typů buněk a jsou složitě zapojeny do buněčné signalizace. Exozomy jsou slibné díky svým endogenním vlastnostem umožňujícím obejít imunitní systém a schopnosti nést  terapeutickou nálož. Předchozí výzkum ukázal, že exozomy odvozené od makrofágů mohou repolarizovat TAM in vitro a účinně cílit na nádory in vivo. Exosomy odvozené z myších M1-polarizovaných makrofágů byly schopny repolarizovat M2 TAM do stavu M1 in vitro a in vivo s použitím modelu myšího kolorektálního karcinomu. Zatím se jedná pouze o hypotetické neověřené strategie pro rakovinu vaječníků, ale zůstávaji zajímavou možností.


Zdroj: Schweer D, McAtee A, Neupane K, Richards C, Ueland F, Kolesar J. Tumor-Associated Macrophages and Ovarian Cancer: Implications for Therapy. Cancers. 2022; 14(9):2220

Další zprávy
"Ca ovaria-role makrofagů" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.