Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


7th International Symposium of Genetics and Reproductive Medicine
24.05.2024
Praha, Marriott Hotel

...

 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1638 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Setkání perinatologů Praha               1.2.2010

Informace o setkání perinatologů na téma Poporodní krvácení
Ondřej Šimetka, PGK FN Ostrava

Na konci roku 2009 proběhlo v Praze II. setkání krajských perinatologů ČR organizované doc. Pařízkem a GPK 1.LF UK a VFN. Už první ročník, který proběhl v roce 2008 na téma „Předčasný porod“ byl velmi zdařilý a zdá se, že svoláním druhého ročníku byla, doufejme, založena velmi dobrá tradice. Seminář byl výborně zorganizovaný, pořádaný v nádherné přednáškové místnosti Vision Care Institutu v Praze a s velmi dobře sestaveným programem na téma „Poporodní krvácení“.
Nutno dodat, že stejně jako první setkání, i toto bylo akcí spíše komorní, pro limitovaný počet zvaných - regionálních perinatologů, členů výboru sekce perinatální medicíny, perinatology z perinatologických center a odborníky z oborů hematologie, intenzivní medicíny a intervenční radiologie. Jednalo se tedy o poměrně vzácnou možnost výměny názorů mezi jednotlivými regiony v užším kruhu.
Seminář byl zahájen úvodními přehledovými přednáškami doc. Pařízka a přednáškou prof. Hájka na téma definice postpartálního krvácení a patofyziologie s připomenutím základních fakt a zdůrazněním závažnosti problematiky zejména v celosvětovém měřítku.
MUDr. Bláha přednesl zajímavé sdělení na téma obtížného odhadu krevních ztrát a  rovněž otevřel kontroverzní téma bezpečnosti podávání krevních náhrad. Není od věci si připomenout, že podání náhrad je spojeno se závažnými komplikacemi a že podání krve skladované více než 14 dnů je podstatně méně efektivní a navíc  s diskutabilním přínosem (snížená schopnost uvolnit kyslík ve tkáních o 50%, obstrukce mikrokapilár, zvýšená adherence skladovaných Ery k endotelu, citrátová toxicita, hypokalcémie, MAC, nízká biologická  dostupnost NO a vasokonstrikce a orgánová dysfunkce).
Moje přednáška pojednávala o řešení peripartálního ŽOKu v podmínkách rozvojových zemích, zaměřila se ovšem na praktické řešení problému – bylo referováno o unikátním 18-měsíčním výcviku porodních asistentek Východního Timoru v základních dovednostech, které lze uplatniti v management krizových situací -  řešení ŽOK, eklampsie, sepse apod. Východní Timor je zemí s nejvyšší mateřskou úmrtností v Asii, které se nízkou kvalitou péče vyrovnají jen některé země v Africe a peripartální problémy a zejména způsob jejich řešení jsou zásadně odlišné.
Zpět do naší kotliny. Přednáška doc. Pařízka o aktivním vedení III. doby porodní přinesla vedle známých skutečností i informaci o novém preparátu na našem trhu s názvem Duratocin® (carbetocin), což je analog lidského oxytocinu se selektivní vazba na oxytocinové receptory. Mezi jeho největší výhody patří 8x delší účinek než má oxytocin, rychlý nástup účinku (do 2 min) a 4x delší poločas rozpadu než má oxytocin, vysoká bezpečnost a jednoduchý způsob jednorázového podání i.v. Je indikován k prevenci atonie a hypotonie dělohy po porodu císařským řezem s epidurální nebo subarachnoidální anestézií.
Druhý blok se tématicky týkal managementu již vzniklého krvácení. Doc. Binder podal jasný a stručný přehled farmakologických možností léčby včetně možnosti zařazení podání rekombinantního faktoru VIIa do dřívějších stádií managementu ŽOK, nikoliv až v situaci, kdy vše ostatní selhalo.
Následovala přednáška Doc. Feyreisela, ve které velmi přehledně a názorně  připomněl konzervativní chirurgické metody stavění krvácení jako jsou B-Lynchův steh a podvaz vnitřních ilických cév a ve druhé části přednášky se pak věnoval nástinu koncepce spolupráce ÚPMD s menšími zařízení v regionech ve smyslu poskytování erudice lékařů ÚPMD (jedná se zejména o možnost podvazu aa. iliacae internae). Kontroverzní částí tohoto bohulibého záměru zůstávají nejasné forenzní dopady případného neúspěšného výjezdu a možnost působení odborníků z jiných zařízeních v cizích nemocnicích, což bylo široce diskutováno. Je ovšem docela možné, že v současné ne příliš dobré personální situaci v porodnicích, může být toto pro některá menší pracoviště zajímavým řešením. 
Zajímavá byla i další přednáška prof. Kvasničky na téma DIC, kterou následovala poměrně zajímavá debata zejména ohledně vhodnosti zahájení miniheparinizační léčby a timingu podávání náhrad a faktorů srážlivosti, nutno dodat, že ani zde nepanuje jasná shoda, ale názory se postupně tříbí.
Další přednáška MUDr. Černého na téma Chyby a omyly, kterou uvedl mottem „be always afraid, be very afraid!!!“ by měla být opakovaně promítána na všech setkáních porodníků – zcela jasně a pravdivě pojmenovala všechny známé situace, které vidíme při rozboru katastrofických případů – podcenění stavu, přílišný optimismus, neschopnost předvídání dalšího vývoje, řetězení chyb, špatné dávkování, časové prodlevy při řešení apod., které se nejčastěji projevují ve stresu při zvládání ŽOK. 
Zajímavý byl i Pařízkův videozáznam z operačního sálu z „reálné“ situace s rozborem prodlení v jednotlivých činnostech všech zúčastněných, ze které vyplynulo, jak zbytečně jsou ztraceny vzácné sekundy až minuty v této kritické situaci.
Na samotný závěr vystoupila MUDr. Mašková, praktikující nyní již několik let ve Skotsku, na téma embolizace cév při managementu poporodního krvácení. Jedná se o metodu elegantní, rychlou, efektní, málo rizikovou, proti chirurgickému přístupu málo invazívní , ale v podmínkách ČR jednoznačně nedostatečně využívanou. Tuto metodu v ČR mají do managementu zařazenou jen 2 až 3 pracoviště s komplexním zázemím velké a přitom kompaktní nemocnice . MUDr. Mašková hovořila o svých praktických zkušenostech ze Skotska, kde jsou ženy k embolizaci letecky sváženy i z odlehlých ostrovů severního moře.


Poděkování patří doc. Pařízkovi za myšlenku, firmě Ferring za podporu organizace večera a všem přednášejícím za poskytnutí prezentací k uveřejnění na webu www. porodnice.cz, kde budou jistě předmětem zájmu porodníků ČR.

Další zprávy
"Setkání perinatologů Praha" | 1
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Re: Setkání perinatologů Praha (Skóre: 1)
podle Jozef Hajči (jozef.hajci@centrum.cz) v Wednesday, 10. March 2010 @ 21:48:20 CET
(O uživateli | Poslat zprávu)
Dobrý den, ani snad ne komentář, spíš dotaz, kdy budou prezentace na webu www. porodnice.cz k dispozici.

Díky, s pozdravem a poděkováním doc. Pařízkovi za jeho dlouholetou velmi záslužnou práci. hajči, rakovník (jozef.hajci@centrum.cz)[ Není povoleno posílat komentáře anonymně, prosím registrujte se ]



Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.