Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 220 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Vaginální porod po SC dnes               30.7.2011

V srpnovém čísle Obstetrics & Gynecology vyšlo v sérii klinických expertních článků pojednání o vaginálním porodu po císařském řezu. Obtížně kontrolovatelný nárůst počtu císařských řezů vyvolal zájem o problematiku vaginálního porodu po císařském řezu (VBAC- vaginal birth after cesarean delivery). Současně se diskutuje otázka "pokusu" o vedení porodu vaginálně (TOLAC - trial of labor after cesarean delivery).

 Od roku 1970 do roku 2009 stoupl počet císařských řezů ve Spojených státech z 5,5 na 32,9%, což představuje nárůst o 598%. Předpokládá se, že v roce 2020 dosáhne procento císařských řezů 56.2%, tedy vzroste o dalších asi 20%, takže v podstatě každé druhé těhotenství bude ukončeno císařským řezem. Tento nárůst císařských řezů je způsoben zejména dvěma faktory: 1. uvolněním indikací k elektivnímu císařskému řezu 2. poklesem rizika této operace. Kontinuální kardiotokografické monitorování nezlepšilo porodnické výsledky a nesnížilo výskyt dětské mozkové obrny, ale přesto zůstává pevně zakotvené v porodnické praxi. Interpretace kardiotokografického záznamu je převážně subjektivní, s velmi rozdílným posuzováním stejného záznamu (poor interobserver agreement), a díky vysoké falešné pozitivitě vede k mnoha indikacím císařského řezu. Plánované císařské řezy pro nepříznivý vaginální nález u primigravid či "nepostupující porod" jsou dalším zdrojem indikací k císařskému řezu. Používání východového forcepsu je nyní nezcela objektivně vnímáno jako faktor zvyšující zejména mateřskou, ale neonatální morbiditu. Souvisí to také s tím, že stále méně porodníků má dostatečný výcvik a zkušeností s touto porodnickou operací (protože se ji nemají kde naučit a už vůbec nemají dostatečnou praxi). Potom co byla publikována randomizovaná studie o stavu plodů bezprostředně po porodu koncem pánevním porozených vaginálně a císařským řezem (kde stav plodů po SC byl lepší než po vaginálním vedení), poklesl počet vaginálně vedených porodů koncem pánevním téměř k nule a vedení porodu koncem pánevním se přestalo vyučovat. Nic na tom nezvrátil fakt, že následná studie ukázala, že dlouhodobé prospívání u sledovaných dětí je stejné jak u těch porozených císařským řezem, tak vaginálně. V jiných studiích se prokázalo, že u obou skupin dětí, i později v dospělosti, není rozdíl v inteligenci. Jak už to bývá, tyto následné studie nezměnily započatý trend a konec pánevní se prakticky přestal rodit vaginálně. Ještě možná závažnějšími faktory jsou socioekonomické a osobní důvody těhotných. Řada žen považuje císařský řez za pohodlnější a luxusnější variantu porodu a indikace "na přání" se stala realitou. Tento přístup je nyní považován za eticky akceptovatelný, pokud je žena řádně poučena o rizicích.
K těm nepochybně patří také opakovaný císařský řez a jeho komplikace: vyšší krevní ztráta, delší doba úzdravy, častější neonatální RDS, poranění močového měchýře a ureteru, postpartální infekce, tromboembolické příhody a častější rehospitalizace. K závažným život ohrožujícím komplikacím patří častější výskyt placenta praevia a accreta, které jsou nyní nejčastější indikací k hysterectomii po porodu. Riziko ruptury dělohy po předchozím císařském řezu se odhaduje na 0,5-1%.
Proto se nyní velmi diskutuje, jak postupovat v situacích po předchozím císařském řezu.
Za příznivé faktory se považují: předchozí transverzální řez na děloze v dolním děložním segmentu, normální pánevní rozměry a eutrofický plod, žádné další operace na děloze, anomálie či stav po předchozí ruptuře, předcházející vaginální porod, vůle těhotné porodí vaginálně a informovaný souhlas, spontánní nástup kontrakcí, přítomnost lékaře schopného monitorovat plod a provést okamžitě císařský řez v případě potřeby, přítomnost anestesiologa, operačního týmu a krevní banky
K nepříznivým faktorům a potencionálním kontraindikacím jistě patří: předchozí cervikokorporální, fundální nebo T řez na děloze, abnormální pánev, makrozomie, či suspektní kefalopelvický nepoměr, absolutní indikace k císařskému řezu, jiné neporodnické indikace k SC, odmítavý postoj těhotné k vaginálnímu porodu, nepříznivý vaginální nález, potřeba podávání uterotonik, nedostatečné podmínky k provedení akutního císařského řezu.
Autor článku dospěl k názoru, že lékař by měl v každé situaci dělat to, co je nejlepší pro pacientku. Při správném výběru a akceptování možných kontraindikací, porodí většina žen po předchozím císařském řezu spontánně. Bohužel nejde předpovědět, ve kterých konkrétních případech pokus o vaginální porod selže. I když je riziko ruptury dělohy nízké, zůstává obávanou komplikací, o které musí být těhotná předem informována. Ke každé těhotné by se mělo přistupovat přísně individuálně a zvolit pro ni akceptovatelný a maximálně bezpečný přístup.


celý článek klikni zde

Další zprávy
"Vaginální porod po SC dnes" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.