Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 220 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Mise expertů EU - hodnocení               17.9.2002

     Evaluační mise expertů EU - kanceláře TAIEX - hodnotící zpráva z 10. 7. 2002 ( omlouváme se, že tak činíme s odstupem) , účelem této mise bylo zhodnocení připravenosti našeho systému vzdělávání a způsobilosti k výkonu specificky regulovaných zdravotnických povolání a zhodnocení možnosti vzájemného uznávání dosažené kvalifikace v těchto profesích po našem vstupu do EU. Vybrali jsme je tuto specifickou kategorii, celé hodnocení lze stáhnout    zde ve formátu MS WORD

 


1.  PORODNÍ ASISTENTKY

 

1. Celkové hodnocení

 

Přestože je žádoucí, aby porodní asistentka pracovala v týmu s ostatním personálem včetně lékařů, lékaři mají výhradní zodpovědnost za rozhodování o výkonech a toto postavení je podporováno českou legislativou. Péče v těhotenství se zdá být dominována lékaři, fragmentována a převážně nemocniční. Toto ovlivňuje modely chování a příklady praxe/péče, které si osvojují studentky, a toto má i vliv na jejich klinické zkušenosti a praxi. Porodní asistentky nemohou vykonávat činnosti porodní asistentky dle Článku 4, Směrnice 80/155/EHS.

 

Během naší návštěvy a diskusí bylo patrné, že zástupkyně porodních asistentek mají velký zájem na rozvíjení úlohy porodní asistentky v České republice směrem k nezávislému vykonavateli praxe běžného porodního asistentství, v souladu s  Článkem 4 Směrnice 80/155/EHS.  Toto bude vyžadovat změnu legislativy, aby existoval právní základ praxe porodní asistentky, a velký objem práce bude spočívat i v oblasti vzdělávání již pracujících porodních asistentek, aby si osvojily činnosti dle Článku 4, Směrnice 80/155/EHS .

 

Současné osnovy oboru porodní asistentka na vyšších odborných školách nesplňují požadavky Směrnice 80/154/EHS a 80/155/EHS, z důvodu nevyváženosti teorie a praxe a též proto, že obsah osnov je velmi předpojatý směrem k ošetřovatelství a lékařským předmětům. Navíc studentky nemusí absolvovat v plném rozsahu praktické dovednosti dle Přílohy B Směrnice 80/155/EHS. Toto nám potvrdily účastnice schůzek/diskusí a bylo nám sděleno, že příslušným způsobem se plánuje změna učebních dokumentů..

 

Nové osnovy akademického bakalářského studia údajně splňují požadavky Směrnice v oblasti vyváženosti teorie a praxe a co do obsahu teoretické a praktické výuky. Toto jsme si však nemohli ověřit, protože úplný překlad osnov a jejich dokumentace nebyl k dispozici. Na schůzkách jsme procházeli obsah osnov na pozadí požadavků Přílohy A Směrnice 80/155/EHS (viz Příloha k této zprávě) a studentky budou dokumentovat schopnost provádět praktické dovednosti dle Přílohy B  Směrnice (viz Příloha k této zprávě).

 

Avšak pro studentky oboru porodní asistentka na vyšších odborných školách univerzitách bude nutné provést legislativní změny, aby porodní asistentky v České republice mohly vykonávat činnosti porodní asistentky dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS, aby se studentky mohly seznamovat s žádoucími modely porodního asistentství v praxi.

 

Porodní asistentky musí získat kontrolu nad vzděláváním, praxí a formulací politik ve svém oboru v České republice.

 

Vybavenost vyšší odborné školy a nemocnice navštívené v rámci hodnotící mise se zdála být velmi dobrá. Studentky mají možnost učit se v rámci studia cizí jazyky, například angličtinu či němčinu.

 

 2. Doporučení

  

Experti členských států vyslovili následující doporučení :

 

         Česká legislativa v oblasti zdravotnictví musí být novelizována tak, aby porodní asistentky mohly vykonávat praxi nezávisle a autonomně a aby takto samostatně působící porodní asistentka mohla vykonávat činnosti uvedené v Článku 4 Směrnice 80/155/EHS.

 

            Požadavky Směrnice 80/154/EHS a Směrnice 80/155/EHS musí být transponovány do legislativy upravující vzdělávání v oboru porodní asistentka v České republice.

 

         Osnovy studia oboru porodní asistentka na vyšších odborných školách by měly být výrazným způsobem modernizovány. Současné osnovy obsahují méně než 3000 hodin. Počet hodin by měl být zvýšen na počet, který se blíží normám v ostatních členských zemích Evropské unie. Rozšířený obsah osnov (teorie i praxe) by se měl zaměřit na roli porodní asistentky a na porod jako normální, fyziologický jev. Osnovy by měly studenkám umožnit splnit požadavky Příloh A a B  Směrnice 80/155/EHS.  Teoretický a praktický element by měl být v osnovách vyvážen (viz Článek 1, bod 3 Směrnice 80/155/EHS).  Studentky by měly být pod dozorem porodních asistentek s kompetencemi, které pro porodní asistentky upravuje Článek 4 Směrnice 80/155/EHS, tyto porodní asistentky s patřičnými kompetencemi by měly též provádět hodnocení studentek. Jazyk používaný v dokumentaci k osnovám by měl být postaven na terminologii porodního asistentství, spíše než na terminologii lékařské a ošetřovatelské.

 

         Je nutné též provést úpravy osnov/studijního programu bakalářského studia tak, aby i toto odpovídalo požadavkům směrnic pro porodní asistentky, jak je uvedeno v poznámkách k výše uvedenému doporučení pro osnovy vyšších odborných škol.

 

         Článek 1, bod 4 Směrnice 80/155/EHS předepisuje, že vzdělávací instituce pro porodní asistentky zodpovídají za koordinaci teorie a praxe v celém studijním programu. Studijní programy porodních asistentek by měly být řízeny experty z řad porodních asistentek, a výuka a hodnocení by mělo prováděno z převážné části pedagožkami-porodními asistentkami a porodními asistentkami z praxe. V akreditační komisi by měly být odpovídajícím způsobem zastoupeny porodní asistentky a zaměstnankyně-porodní asistentky odboru ošetřovatelství a porodních asistentek na Ministerstvu zdravotnictví. Měly by mít vliv na formulaci politiky a rozhodování ve vztahu na vzdělávání a praxi porodních asistentek na příslušnou legislativu, a při výkonu těchto pravomocí konzultovat zástupce profesních organizací/skupin porodních asistentek.

 

            Poskytování služeb péče v těhotenství v rámci primární péče by mělo být ještě dále rozvinuto. Oddělování matek a dětí by mělo být ještě dále omezeno. Toto, společně s novelizací legislativy v tom smyslu, aby porodní asistentky mohly vykonávat svoji praxi nezávisle, umožní porodním asistentkám vykonávat činnosti porodní asistentky dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS a být studentkám žádoucím profesionálním modelem chování.

 

            Pojištění, které umožní porodním asistentkám vykonávat nezávislou praxi dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS.

 

         Bylo by dobré, aby byla poskytnuta technická pomoc, která by umožnila další výměnu informací, aby porodní asistentky v České republice měly možnost seznámit se s modelem výkonu praxe v zemích, kde porodní asistentky mají více nezávislou roli. V návaznosti na výměnu informací by též bylo poskytováno expertní poradenství a podpora v budování knihovny a studijních zdrojů, hlavně mezinárodní literatury, vědeckých prací a příkladů zdravotnické praxe, a na překlady textů do češtiny.

 

         Aby bylo možné rozšířit znalosti a dovednosti porodních asistentek tak, aby tyto mohly vykonávat činnosti porodní asistentky dle Článku 4 Směrnice 80/155/EHS, doporučuje se implementovat program profesního rozvoje a jeho aktualizace. Přestože jsou po získání základní kvalifikace další možnosti si dále rozšiřovat znalosti, tyto možnosti jsou omezené a založené pouze na teorii. Porodní asistentky potřebují rámcový vzdělávací program skládající se z kurzů, které jim umožní rozvinout a rozšířit si znalosti a dovednosti v běžné praxi porodního asistentství. Doporučuje se vybudovat cesty k akademickému a postgraduálnímu studiu porodního asistentství, aby porodní asistentky z praxe a pedagogický personál byl připraven na výuku a hodnocení na úrovni bakalářského studia.

 

         Ačkoliv to Směrnice konkrétně nevyžadují, bylo by vhodné založit Komoru porodních asistentek ze zákona s povinným členstvím, která by vedla národní registr, kde by se měly praktikující porodní asistentky povinnost registrovat. Měly by též existovat kritéria pro prodlužování licence praktikovat tuto profesi.  Existence Komory porodních asistentek by napomohla demonstrovat nezávislost porodní asistentky jako samostatné profese.

 

         Měla by být věnována pozornost současnému výrazu “porodní asistentka”. “Porodní asistentka” zlehčuje úlohu porodní asistentky jako nezávislého vykonavatele péče, protože je tento výraz vnímán tak, že porodní asistentka asistuje lékaři při porodu.

 

         Neměl by existovat požadavek povinné postkvalifikační praxe pro porodní asistentky, které získaly kvalifikaci v členské zemi Evropské unie a chtějí praktikovat v České republice.

 

            Požadavek znalosti jazyka musí být přiměřený k potřebám zaměstnání a musí odpovídat nárokům kladeným na české občany.

 

Zvýraznění Gynstart - převzato ze serveru MZ ČR

 

 

 

 

Další zprávy
"Mise expertů EU - hodnocení" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.