Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


7th International Symposium of Genetics and Reproductive Medicine
24.05.2024
Praha, Marriott Hotel

...

 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1635 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Příliš staří na výchovu dítěte               24.10.2013

V jakém věku jsou rodiče příliš staří na výchovu a zabezpečení svého dítěte?

V souvislosti s nedávnou událostí, kdy italský soud odebral rodičům ve věku 57 a 70 let jejich roční dítě počaté metodou IVF, byl publikovaný souhrnný článek v časopise Reproductive BioMedicine Online, který se zabývá porodnickými, ale i etickými důsledky gravidit vzešlých z metod umělého oplodnění.

Metody asistované reprodukce souvisí s celou řadou etických, právních a lékařských otázek, ale současně vyvolávají celou řadu emocí a v neposlední řadě jsou i finančně nákladné.

Autorky článku podávají ucelený přehled o biologii otěhotnění a výsledku gravidity. Připomínají známá fakta, že vrchol fertility je u ženy ve věku 18-30 let a pak tato rapidně klesá. Zároveň roste i počet spontánních abortů, zamlklých gravidit, chromozomálních aberací. U těhotných s věkem roste riziko komplikací těhotenství, jako je gestační diabetes, hypertenze, poros císařským řezem, předčasný porod, postpartální hemoragie apod. Autorky uvádějí data z národního registru Velké Británie z roku 2011, kdy je patrný výrazný nárůst cyklů s darovanými oocyty s rostoucím věkem ženy podstupující IVF (téměř 99% žen do věku 37 let mělo vlastní oocyty, zatímco ženy starší 45let využily v 58% darované oocyty). Těhotenstvím indukovaná hypertenze se vyskytuje u 26% těhotenství po darovaném programu oproti 8% ze standardních IVF metod. Tento rozdíl je patrný i u preeklampsie , která se vyskytuje u 10% standartních IVF, ale až u 19.2% těhotenství po darovaných oocytech.

V článku je upozorněno na riziko nejzávažnější komplikace těhotenství a to na mateřskou mortalitu, která je několikanásobně vyšší u starších - perimenopauzálních a menopauzálních žen (ve Velké Británii byla mateřská úmrtnost v jednotlivých věkových kategoriích: 29.2/100,000u žen 40 a více let, 18.8/100,000   ve věku 35–39let a 8.2/100,000 ve věku 20–24 let). Krátkodobé komplikace jsou celkem známé, ale dlouhodobá rizika pozdní gravidity jsou málo předvídatelná (mělo by se uvažovat i o právech nenarozeného dítěte na rodiče, kteří se budou schopni o něj postarat nejenom po materiální, ale i emocionální a zdravotní stránce).

Společenský trend posledních let je oddalovat rodičovství na pozdější věk, nezřídka po 35 roku věku ženy. V tomto věku již řada manželských párů podstupuje metody IVF a v budoucnu se budeme setkávat se staršími prvorodičkami se všemi důsledky tohoto trendu.

Dalším problémem, na který se v článku poukazuje, je, že některá centra asistované reprodukce nepřipraví otevřeně ženy na nožné komplikace a mají na zřeteli pouze úspěšnost své práce jak po medicínské, tak mnohdy i po finanční stránce. Většina těchto center již po otěhotnění o tyto ženy nepečuje. Z tohoto důvodu byl ve Velké Británii vydán průvodce správnou medicínskou praxí. Toto však není dostačující, protože mnohé ženy, které touží po svém vlastním dítěti, jsou ochotny podstoupit jakékoliv zdravotní i finanční riziko a mnohdy hledají pomoc na zahraničních klinikách.

Publikovaný příklad z Itálie ilustruje, o jak složité téma jde a že lékaři by měli být natolik odpovědnými, aby zabránily možným nepříznivým důsledkům své práce.
 
Zdroj (v plném znění):
Tragic outcome of post-menopausal pregnancy: An obstetric commentary. Archana Vasireddy, Susan Bewley. Reproductive BioMedicine Online Volume 27, Issue 2 , Pages 121-124, August 2013
 
-tsk-
 

Další zprávy
"Příliš staří na výchovu dítěte" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.