Vítejte naGynstart page

    Domů
    Obchod
    Vložit inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace
 Zprávy
  VISUS kurz 17-18.5.24
  Poznámky k historii ultrazvuku
  Mamografický screening od 40?
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství

další zprávy ...
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Inzeráty
  Nabízím práci v soukromé gynekologické a
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1635 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
 Partneři:
 
 
 
 
ACOG - změny v doporučení pro cervikální screening

Nová doporučení ACOG pro cervikální creening - červenec 2003

Washington, DC -- American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG) vydala nový  evidence-based practice bulletin, "Cervical Cytology Screening." ACOG uvádí, že se zvětšuje skupina žen, které nepotřebují každoroční screening karcinomu hrdla děložního a je možné začít se screeningem o něco později, než bylo dříve doporučováno.

Změny ve frekvenci screeningu:  

  • První  screen -- Screening – cytologický stěr by měl být zahájen zhruba za 3 roky po první pohlavním styku resp. od 21 let dle toho, které z těchto podmínek bylo dosaženo dříve. (Dřívější kriteria: zahájení screeningu se začátkem sexuální aktivity či od věku 18 let, dle toho, které z těchto podmínek bylo dosaženo dříve)
  • Ženy do věku 30 let – Tyto ženy by měly podstupovat každoroční screeningový stěr. (dřive nebylo dělení do věkových skupin)  Skupina žen pod 30 let má větší pravděpodobnost získání high-risk HPV, což by mělo být vyloučeno dříve než by došlo k event. prodloužení screenovacího intervalu.
  • Ženy nad 30 let  --  Jsou možné dvě možnosti testování pro tuto věkovou skupinu, v ani jedné však není nutné provádět screening každoročně:
    • Testování jen pomocí cytologického stěru z hrdla děložního:  Má-li žena od věku 30 let negativní výsledek v předchozích 3 po sobě jdoucích každoročních stěrech, je možné provádět další re-screening v intervalu 2-3 let.
    • Kombinovaná metoda  pomocí  cytologie a HPV testování – u ženy je proveden cytologický stěr z hrdla děložního a test na high-risk HPV. V případě negativity obou testů, není nutné opakování testu častěji než jednou za 3 roky. V případě pozitivity aspoň jednoho z obou testů, musí být tento interval kratší. Kombinovaný test je nevhodný pro ženy do 30 let věku, protože frekvence HPV infekce je v této věkové skupině vyšší a často dojde ke jejímu spontánnímu vymizení.

Vyjímky: -- kratší screenovací interval je nutný ve skupině žen s vysokým rizikem tj.  HIV pozitivních žen, imunosuprimovanných, s předchozí dg. cervikálního karcinomu, vystavených in utero DES. 

  • Hysterectomia – U žen po hysterectomiii pro benigní onemocnění bez anamnézy abnormálního stěru, není nutné pokračovat ve screeningu  U žen po hysterectomii, které měly v anamnéze patol. výsledek cytologie ( CIN II-III ) je nutné pokračovat v každoročním testování až do 3 negativních stěrů, poté je možné opět screening přerušit.
  • Kdy prešit screening? – Toto je dáno na úvaze každého lékaře, který musí vzít v úvahu anamnézu pacientky, její fyzický stav a pod.

(ACS doporučuje přerušení sreeningu u non-high-risk žen ve věku 70 let,  USPSTF ve věku  65 let, ACOG dodává, že z důvodu nedostatku studií u starších žen, je obtížné arbitrárně stanovit věkovou hranici pro přerušení screeningu.)

  • Každoroční gynekologické vyšetření  -- Nezávisle na frekvenci cytologického screeningu, je stále doporučováno podstoupit jednou ročně gynekologické vyšetření, zahrunující vyšetření pánve.

 Nezávisle na screenovacím režimu je pro screening možno využívat na základě evidence-based dat rovnocenně obou metod cytologického vyšetření tj. buď běžného stěru na sklíčko nebo tzv. liquid-based vyšetření

(ACS sice doporučuje, že u žen pod 30 let je v případě užití liquid-based metody možné prodloužit screenovací interval na 2 roky, ACOG se k tomuto názoru nepřiklání z důvodů nedostatku důkazů, které by tento přístup potrvrzovaly. )

 

celé znění ZDE

přeložil a upravil K. Švabík 




 Kompendium/Onkogynekologie/: ACOG - změny v doporučení pro cervikální screening
Napsáno dne Sunday, 24. August 2003 @ 10:09:50 CEST
"Kompendium/Onkogynekologie/: ACOG - změny v doporučení pro cervikální screening" | 0
  
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.