Může minimálně invazivní chirurgie (MICH) konkurovat otevřené břišní operaci při léčbě rakoviny vaječníků?
Minimálně invazivní cytoredukční chirurgie pro epitelovou rakovinu vaječníků je považována za bezpečnou a udržuje míru přežití na úrovni srovnatelné s otevřenou chirurgií u pacientek s úplně resekovanými tumory.
Tento závěr vyplývá z retrospektivní analýzy provedené Judy Hayek, MD, a prezentované na výročním setkání Společnosti pro gynekologickou onkologii na téma rakoviny žen (SGO) 2024 v San Diegu.
Studie zkoumala 2,412 žen zapsaných v Národní databázi rakoviny, které dosáhly tumoru bez chirurgických okrajů (R0 resekce) po intervalové debulkovací chirurgii (IDCH). Zjistila, že medián celkového přežití byl 46 měsíců pro pacientky podstupující otevřenou chirurgii nebo MICH převedenou na otevřenou chirurgii. Naproti tomu medián celkového přežití se prodloužil na 51 měsíců pro ty, které podstoupily laparoskopickou nebo robotem asistovanou MICH.
R0 resekce během intervalové debulkovací chirurgie přináší podobné výsledky přežití bez ohledu na to, zda je použita MICH nebo laparotomie. Nicméně, R0 resekce prostřednictvím laparotomie je spojena s vyšší perioperativní úmrtností. Rozsah chirurgie nemění dopad MICH na celkové přežití. Během posledního desetiletí se ukázalo, že minimálně invazivní chirurgie pro intervalovou debulkingovou chirurgii je bezpečná a proveditelná. Nedávné analýzy dále prokázaly ekvivalentní míry přežití a lepší perioperativní výsledky s minimálně invazivní chirurgií ve srovnání s otevřenou chirurgií u pacientů s časným stadiem.
Nehledě na výhody má minimálně invazivní chirurgie omezení včetně absence zpětné vazby a omezeného vizuálního pole, což může vést k přehlédnutí reziduálního onemocnění s negativními důsledky pro pacientku.
Výzkum analyzoval výsledky přežití po R0 resekcích prostřednictvím MICH nebo laparotomie v IDCH u pacientů s pokročilou epitelovou rakovinou vaječníků, diagnostikovaných mezi lety 2010 a 2019. Studie zdůraznila rostoucí preference pro MICH, její dopad na délku pobytu v nemocnici a míru úmrtnosti bez ovlivnění celkového přežití.
Autoři jsou si vědomi omezení studie, včetně nedostatku údajů o rozsahu tumoru, chemoterapii, přežití bez další progrese nálezu, příčině smrti a chirurgické morbiditě.
Sekce vyvolala debatu o vhodnosti MICH a kritici argumentují proti jejímu použití ve většině případů kvůli riziku přehlédnutí reziduálního onemocnění.
Prognostický význam objemu reziduálního onemocnění je zásadní a zaměření na dosažení úplné resekce by mělo být rozhodujícím při volbě operačního přístupu.
Zastánci MICH, zdůrazňují výhody MICH pro neoadjuvantní chemoterapii a probíhající studii LANCE, která má za cíl přímo porovnat výsledky MICH s otevřenou chirurgií.
zdroj: SGO 2024 San Diego