Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Nehormonální léčba návalů nově
  Členství v ISUOG bezplatné
  VISUS Kurz Lučivná Okt. 2025
  Zpráva z Čechovy konfer 2025
  Soukromá nebo veřejná péče?
  Univerzální vakcína a nádory?
  Lze najít všechny vrozené vady
  Oční komplikace u
  Umělá inteligence v gyn por
  Těhotenství u ca ovaria

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 Aktuální akce
35. Kongres asistované reprodukce
11.11.2025-12.11.2025
Brno, Hotel Passage

...


16. Jihlavská konference porodních asistentek
13.11.2025
Jihlava, Posluchárna Vysoké školy polytechnické Jihlava, Tolstého 16

Konference pro porodní asistentky, duly, lékaře a další odbornou veřejnost na téma peripartální péče. ...

 IVF a embryotransfer zvyšuje riziko placenta praevia?
nemá souvislost
jen asi 1,2x zvyšuje riziko
ano, minimálně jen v I. a II. trimestru
zvyšuje riziko 2 až 6krát


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 99 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Oční komplikace u                27.6.2025

Léky na cukrovku a hubnutí mohou mít vážné oční komplikace.

Semaglutid a tirzepatid – léky ze skupiny agonistů receptoru GLP-1, hojně používané u pacientů s diabetem 2. typu i obezitou – mohou podle nové kazuistiky publikované v JAMA Ophthalmology souviset se vzácnými, ale závažnými očními komplikacemi. Ze sledovaných devíti pacientů jich sedm vyvinulo ischemickou neuropatii zrakového nervu (NAION), tedy náhlé poškození zrakového nervu, které může vést až ke ztrátě zraku.

Všichni pacienti byli v průměru 57 let staří, více než polovina byly ženy, a nikdo z nich neužíval jiné léky známé tím, že by poškozovaly zrak. Všichni měli cukrovku, někteří i další rizikové faktory jako hypertenzi nebo spánkovou apnoe. Závažné oční potíže se objevily po nasazení GLP-1 agonistů, a to u šesti pacientů užívajících semaglutid a tří užívajících tirzepatid.

U sedmi z nich došlo k NAION – někdy s atypickými příznaky, například postupnou ztrátou zraku nebo oboustranným postižením. Jeden pacient měl diabetickou papillitis, druhý vzácné postižení sítnice (paracentrální akutní makulopatii). Lékaři předpokládají, že hlavním rizikem není samotná toxicita léků, ale příliš rychlé snížení hladiny glukózy v krvi, které může narušit prokrvení zrakového nervu.

Americká oftalmologická akademie zatím nedoporučuje tyto léky plošně vysazovat. Pokud však pacient při léčbě pozoruje poruchy vidění, měl by léčbu okamžitě přerušit a kontaktovat lékaře. vzhledem k masivnímu rozšíření těchto léků (do roku 2030 se očekává přes 30 milionů receptů v USA) může i vzácný výskyt NAION vést k významnému počtu případů. Jsou proto naléhavě potřeba větší epidemiologické studie, které riziko přesněji zhodnotí.
Přehledný graf ukazující typy očních komplikací zaznamenaných u devíti pacientů užívajících GLP-1 agonisty (semaglutid a tirzepatid).

 

Další zprávy
"Oční komplikace u " | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.