Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...


55.konference Gynekologie dětí a dospívajících
11.04.2024-13.04.2024
Brno

Konference se bude věnovat mezioborové spolupráci, endokrinologické problematice, operačním přístupům, optimálnímu řešení vývojových vad. Budou prezentovány zajímavé kazuistiky. ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 213 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Zpravy z ISUOG 2006 Londyn               26.9.2006

Stejně jako loni, podařilo se získat velmi osobní postřehy řady účastníků konference. Je velmi zajímavé přečist si, co koho na konferenci zaujalo a konfrontovat jejich kritické připomínky. Určitě stojí za přečtení - zejména pokud se zabýváte ultrazvukem, ať už jako v privátní ambulanci či v nemocnici.

Příspěvky těch, kdo stihli "ďábelskou uzávěrku" Bulletinu Gynstart vyšly tiskem v Bulletinu Gynstart č3, příspěvky těch, kteří to nestihli, jsou k přečtení na gynstartu.

ISUOG Londýn 2006 - světová konference ultrazvukové diagnostiky - ve formátu PDF klikni zde 

Kamila Nouzová,GynCentrum, s.r.o., Praha  9

16.celosvětový kongres mezinárodní společnosti pro ultrazvuk v gynekologii a porodnictví, 3.-7. září 2006, Londýn

Výroční „svátek“ ultrazvuku probíhal během letošního vlídného babího léta v kosmopolitní ostrovní metropoli opět ve velkém stylu s 1500 účastníky prezentujícími přes 900 sdělení včetně posterů.

Kromě 1.dne probíhal vědecký program paralelně ve 2 jednacích sálech London Hilton Metropolitan.  Tradičně byla oddělena volná sdělení zabývající se gynekologickou a porodnickou problematikou.

Od časného rána až do zahájení volných sdělení a v poledních pauzách probíhaly prezentace posterů v PowerPointu.Velmi vstřícným krokem bylo umístění asi 12 počítačů s nainstalovaným prohlížečem posterů v hotelových prostorách.Účastníci tak měli možnost postery shlédnout i mimo jejich originální prezentaci. 

Sponzorovaná sympozia a firemní prezentace byla nedílnou součástí nabitého programu.

Role 3D/4D ultrazvuku v prenatální diagnostice se již téměř nediskutuje,  jeho postavení je jednoznačné – ve většině případů upřesňuje diagnózy stanovené konvenčními přístroji (ovšem nejlépe vybavenými harmonickou sondou…). Sdělení B. Benacerraf (USA) srovnává výtěžnost samotného 3D vyšetření u skupiny 26 plodů, u 20 z nich byly jiným sonografistou 2D vyšetřením zjištěny různé VVV. U 20 plodů se zjištěnými abnormalitami pomocí 2D vyšetření, byly při vyšetření pouze pomocí 3D alespoň některé z vad odhaleny a plod tak podroben detailnějšímu vyšetření s úplnou diagnostikou. Odbobně jednoznačný postoj je deklarován k integrovanému screeningu v I.trimestru, prezentovány byly různé soubory těhotných žen z pracovišť univerzitního i privátního typu. A.Tabor se pochlubila velmi rychlým zavedením tohoto screeningu na většinu pracovištˇ prenatální diagnostiky v Dánsku během necelých 2 let.

Osvěžující byla na konci úvodního kongresového dne panelová diskuse s názvem „Stump the Professors“.  Principem skutečně bylo zaskočit profesory nevšední kasuistikou. Profesoři se snažili „nachytat se“ vzájemně. Každý z prezentujících poskytl stručné informace a několik ilustračních záběrů z UZ vyšetření, principem bylo dobrat se pomocí dotazů a odpovědí „přihořívá – hoří“ správné diagnózy a optimálního managementu, zasahovat mohlo i publikum. Některé případy byly skutečně velmi neobvyklé, např. velmi rychle rostoucí neuroblastom, kde pro potvrzení diagnózy byla ve 37. týdnu gravidity indikována magnetická rezonance, atp…

Určitým zklamáním pro mne byla přednáška prof. Kurjaka srovnávajícího nitroděložní a postnatální vzorce chování plodů zjišťované pomocí 3D/4D prenatálně a videozáznam novorozence za určitých standardních podmínek. Pozorovanou odlišností bylo v prvních dnech a týdnech po porodu menší pohybové zapojení horních končetin. Prezentované smyčky by mohly sloužit spíše jako reklamní spoty do komerčního 3D „photoshopu“…

Velmi instruktivní bylo sdělení profesora Sonka (USA) o praktickém provádění měření maxillo-faciálního úhlu, jako dalšího markeru trizomie 21. Podstatou hypoplasie střední obličejové části plodů s trizomií 21 je hypoplasie a dorsální posun maxilly. Tyto změny se prezentují tupým úhlem, jenž svírá horizontála kraniální linie maxilly s místem maximální konvexity os frontalis plodu. Jedná se o UZ marker získaný 3D vyšetřením střední části obličeje plodu v sagitální rovině v období prvotrimestrálního screeningu. Měření tzv. FMF (fetal maxillo-facial)- angle je dle autorů nezávislé na aktuálním CRL, NT i NB získaným při vyšetření plodu v témže období těhotenství (11+0 až 13+6).

Jako červená nit se sděleními zejména angloamerických autorů táhla problematika cost- benefit jednotlivých diagnostických, screeningových a terapeutických postupů zejména v gynekologické problematice.

Prof. Ferrazzi (Itálie) se střetnul s prof. Valentin (Švédsko) v otázce potřebnosti každoročního ultrazvukového vyšetřování symptomatických pre- i postmenopauzálních žen bez ohledu na hormonální medikaci. Protektorský postoj hraničící až s overtreatmentem u italského profesora zaujímá poměrně velká skupina gynekologů z auditoria, soudě podle ohlasů na jeho sdělení. Přísný pohled optikou efektivity vynaložených nákladů na každoroční „ujišťovací“ UZ vyšetření vidí u tohoto postupu zbytečné a neefektivní prodražování péče o nerizikové pacientky. Švédský postoj je založen na principech evidence based medicine,  kdy se ultrazvukem vyšetřují se ženy buď symptomatické, či s palpačním gynekolickým nálezem.Doporučen je konzervativní postoj k nesuspektně (dle IOTA klasifikace) vyhlížejícím ovariálním cystám ve velikosti do 5 cm u nerizikových žen. Incidence benigních ovariálních cyst u premenopauzálních žen je přibližně 7%, incidence karcinomu ovaria 0,035- 0,060%, u těhotných žen jsou benigní cysty o něco častější, statistický rozptyl výskytu těchto cyst je 6-25%, většina v těhotenství zjištěných cyst spontánně ještě během gravidity mizí. K folklóru gynekologických sdělení na téma ovaria patřily již tradičně čínští autoři s ultrazvukem kontrolovanou sklerotizací cyst v souboru fertilních žen a překvapivě i norská univerzitní kapacita prof. Kiserund s ultrazvukem kontrolovanou drenáží tuboovariálních abscesů…

Okaro a Whittaker (oba Velká Británie) diskutovali nutnost provádění laparoskopie u žen s diagnózou chronické pánevní bolesti (chronic pelvic pain - CPP). Okaro stanovil 3 ultrazvukové „soft markery“ CPP, které by mohly pomoci odlišit skupinu žen, pro něž by laparoskopie z této indikace mohla být skutečně přínosem. V anglických librách vyčíslené náklady na LSK s negativním nálezem příčiny CPP jsou přibližně 270 miliónů /rok 2004.

Tzv.“hard“ markers : tuboovariální absces a adheze jsou indikací k provedení laparoskopie. Naproti tomu přítomnost „soft“markerů – citlivost- bolestivost specifická pro vyšetřovanou oblast, fixovaná adnexa a depa volné tekutiny při transvaginálním a (ještě lépe) transrektálním vyšetření by měla vést k úvaze o negynekologické příčině potíží a k dalším vyšetřením - GIT, ortopedie. Management by měl v tomto případě být víceméně konzervativní včetně nabídky blokády ovulace kombinovanou hormonální antikoncepcí….

Situaci v oblasti léčby neplodnosti zajímavě ilustrovalo sdělení G. Nargund z Velké Británie, jenž prezentovala „One – Stop Fertility Diagnosis“ na privátní klinice. Průměrné čekací lhůty na 1.vyšetření v případě neplodnosti v institucích spadajících pod státní instituci NHS (National Health Service) je 8 týdnů. Privátní pracoviště poskytuje za 350 liber jednotlivci a za 450 liber pro pár diagnostiku a konzultaci. Na vyšetření jsou pacienti připraveni a o jeho průběhu předem informováni zvacím dopisem, takže odpadá riziko nesprávného načasování ultrazvukového vyšetření, hysterosalpingografie, odběru vzorku k odečtení spermiogramu atp.

Gynekologické vyšetření ženy s odběrem vzorků na kultivaci STD z hrdla dělohy je doplněné podrobným UZ vyšetřením s využitím 3D ke kontrole tvaru děložní dutiny a Dopplerovským vyšetřením cévního zásobení dělohy a ovarií. Náklady na výše uvedené UZ vyšetření jsou 150 liber, konzultace výsledků vyšetření je za 140 liber, spermiogram 60 liber. Ženám s podezřením na anomálii dutiny děložní je během 1.návštěvy možno provést sonohysterografii či hysterosalpingografii pod clonou ATB (bez znalosti výsledků kultivačních vyšetření hrdla děložního a samozřejmě za další poplatek).

Poměrně velká pozornost byla věnována managementu a poradenství při recidivujících těhotenských ztrátách zejména v I.trimestru, různým algoritmům detekce PUL – pregnancy of unknown location a diagnostice a managementu mimoděložní gravidity. Nejrůznější schémata sledující hormonální hladiny (HCG a progesteron), hemoglobin a hodnotící klinický stav pacientky až po 20 dnech dospějí k provedení laparoskopie,mohou pro radikálněji smýšlející laparoskopisty méně srozumitelná…

S podivem se během tohoto kongresu vůbec nediskutovala problematika bezpečnosti ultrazvuku, ani pokud jsem měla možnost hovořit s dalšími účastníky, nebyly vůbec zmíněny nedávno prezentované výsledky studie o efektu ultrazvukového vlnění na narušení dráhy neuronů ve fetálním mozku laboratorních krys a některých primátů. Během jednání jsem osobně zachytila jediný dotaz tuším, že ruské účastnice diskuse o měření pulsací v ductus venosus u plodů v I.trimestru, jenž se prof.Nikolaidese ptala na termický efekt dopplerovského vyšetření.  Byla „odbyta“ odpovědí, že se nebudeme bavit o „vaření“ plodů Dopplerem, s dovětkem „…believe me, I was there..“,  nevím kolik podobných prohlášení ještě Nikolaidesova charismatická osobnost do budoucna unese…

K extrémně zdařilým opět patřila sdělení prezentovaná prof. W.Lee (USA) zejména fantastická edukační grafika animace vývoje fetálního srdce s paralelní demonstrací sonoembryologických nálezů až do 18. týdne gravidity s patofyziologií některých srdečních VVV.

Účastí na kongresech ISUOG se zřejmě vytváří jistá závislost, neboť se už začínám těšit na říjen 2007 do Florencie.
 

V Praze 23.9.2006 Kamila Nouzová

 GynCentrum, s.r.o., Praha 9

 

Další zprávy
"Zpravy z ISUOG 2006 Londyn" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.