Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...


55.konference Gynekologie dětí a dospívajících
11.04.2024-13.04.2024
Brno

Konference se bude věnovat mezioborové spolupráci, endokrinologické problematice, operačním přístupům, optimálnímu řešení vývojových vad. Budou prezentovány zajímavé kazuistiky. ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 213 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Konference fetální medicíny               26.1.2012

12. Celostátní KONFERENCE FETÁLNÍ MEDICÍNY s mezinárodní účastí se konala v pátek 13. ledna 2012 v Kongresovém Centru Nemocnice na Homolce v Praze. Letos ji nově pořádala Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii ČLS JEP, která vznikla v květnu 2011 jako samostatná společnost a pokračovatelka dřívějších podsekcí gynekologické společnosti. Typické pro tuto konferenci je, že se dotýká více disciplin a oslovuje řadu oborů, jejichž společným jmenovatelem je péče o plod. Setkali se zde znovu porodníci, neonatologové, genetici, dětští chirurgové, specialisté na zobrazovací metody, internisté a biochemici. Hlavním pozvaným hostem byl letos světově proslulý perinatolog prof. Karel Maršál, který svojí celou aktivní kariéru strávil ve Švédsku na univerzitě v Lundu, ale vždy se rád vrací do svého rodiště. Přednesl dvě zásadní sdělení:
Jedno týkající se bezpečnosti ultrazvukové diagnostiky a druhé prezentující výsledky dlouhodobého sledování vývoje růstově retardovaných plodů, porozených velmi předčasně na základě abnormálních dopplerovských nálezů. O ultrazvukové diagnostice lze stále tvrdit, že je bezpečná pro matku i nenarozený plod, ale současně je dobré znát faktory, které mají na bezpečnost použití ultrazvukové diagnostiky v prenatální péči významný vliv. Stále platí, že je třeba dodržovat princip ALARA (as low as reasonable achievable), tedy vyšetřovat s co nejnižší energií nezbytně nutnou dobu. Zejména to potom platí v I. trimestru těhotenství. Závěry komise pro bezpečnost ultrazvukové diatnosiky, jejíž je prof. Maršál aktivním členem, publikuje svoje výsledky průběžně v časopise Ultrasound in obstetrics and gynecology. K dispozici jsou tyto závěry také na stránkách společnosti www.csupg.cz Ve druhém sdělení se prof. Maršál věnoval výsledkům dlouhodobého sledování dětí, porozených velmi předčasně pro závažnou intrauterinní růstovou retardaci. Studie potvrdila, že aktivní přístup má pozitivní vliv na prospívání takto narozených dětí. Jejich výsledky ve škole a kvalita života je dobrá a jsou schopni se zapojit do normálního života. Vedle těchto sdělení byla přítomnost prof. Maršála po celou dobu jednání konference příležitostí ke konfrontaci našich a světových zkušeností.
Celý jeden blok byl věnován pre-peri a postnatální péči o plody/novorozence s diagnostikovanou vrozenou vadou. Karel Hodík shrnul specifika vedení gravidity s detekovanou VVV plodu a těhotenskými patologiemi. Tomáš Binder diskutoval způsoby vedení porodu a časnou postnatální péči o plody s prenatálně diagnostikovanou vrozenou vadou. Michal Rygl referoval o výsledcích chirurgické péče a kvalitě života u dětí s vrozenou brániční kýlou.
Již tradičně se konference zúčastňuje prof. Jan E. Jirásek, letos detailně rozbral možnosti exaktního stanovení stáří plodu z pohledu embryologa. Bohužel víme, že tato zdánlivě jednoduchá otázka, „jak je plod vlastně starý“ je často zdrojem konfuzí a nesprávných rozhodnutí v období předpokládaného termínu porodu.
Dalším blokem byla problematika poruch placentace a růstové retardace. Ukazuje se, že placentárně specifická microRNA  v mateřské cirkulaci  může mít diagnostický potenciál pro diagnostiku placentární insuficience a příbuzných komplikací (Ilona Hromadníková). Moderním tématem, které se nyní hojně diskutuje na světových fórech je problematiky pozdně vznikající růstové retardace plodu. Ladislav Krofta je přesvědčen, že je to jednotka, které nevěnujeme dostatečnou pozornost. S neustálým nárůstem počtu císařských řezů roste počet závažných poruch placentace v následujích graviditách. O možnostech postupu u poruchy placentace u vícečetné gravidity referoval Radovan Vlk. Vlastní problematice ultrazvukové diagnostiky poruch placentace se věnoval Erik Dosedla z Košic. O nových možnostech ambulantní diagnostiky patologií dutiny děložní a vejcovodů referovala ve svém sdělení: HyFoSy ‐hysterosalpingosonografie s použitím pěny,Dagmar Smetanová.
V dalším bloku se diskutovalo o možnostech diagnostiky z mateřské plazmy. Jaroslav Loucký a Karel a David Čutkovi se podíleli na mezinárodní klinické validační studii InFANet, zabývající se detekcí Downova syndromu sekvenováním mateřské plazmy. Je to další krok k neinvazivní diagnostice aneuploidií, zatím však pouze na úrovni screeningu (a vysokými náklady). Lze očekávat, že se konečně asi po 30 letech úsilovného snažení, dočkáme v posunu i na tomto poli. Ilona Hromadníková referovala o velmi zajímavém fetálním mikrochimerizmu u endometrálního karcinomu. Diskuze k jejímu sdělení otevřela řadu dalších nezodpověditelných otázek, ale výzkum na tomto poli je jistě nesmírně vzrušující. Davidovi Stejskalovi se podařilo referovat o reprodukční genomice formou, které snad většina přítomných dokázala porozumět. Davide díky! Michal Koucký se snažil přítomné přesvědčit o významu patologií metabolizmu folátů v těhotenství a možnostech její léčby. O nové a velmi slibné oblasti: T‐regulačních buňkách v pupečníkové krvi diabetických matek referovala Kateřina Štechová. Romana Gerychová kriticky diskutovala o možnostech screeningu vývojových vad v I.trimestru, ale nic zásadně nového jsme se nedozvěděli. Velmi smutnou problematiku přednesla Barbora Fišárková, která se zabývala novorozenci drogově závislých matek. Systematicky rozdělila vliv na novorozence podle typu návykových látek a možnosti postnatální intervence.
Další blok byl věnován intraamniální infekci a předčasnému odtoku vody plodové. Touto problematikou se v posledních letech zabývá tým z Hradce Králové, vedený Marianem Kacerovským. Referovali o zánětlivé odpovědi plodových obalů ‐ modelu in vitro, (Eva Flídrová), proteomické identifikaci nových potenciálních biomarkerů intraamniální infekce u pacientek s PPROM (Vojtěch Tambor), solubilní formě TLR receptoru v plodové vodě jako slibném markeru k identifikaci intraamniální infekce (Daniel Leško), bakteriální náloži v plodové vodě a managementu PPROM (Marian Kacerovský) a amniocentéze v managementu PPROM (Ivana Musilová). Pavel Eliáš se podělil o zkušenosti se zobrazováním mimosrdečních nitrohrudních anomálií. Blanka Vavřinková referovala několika případech systémovéhou lupusu erytematodes diagnostikovaném v graviditě.
Současné možnosti prenatální diagnostiky VV ledvin shrnul ve svém sdělení Marcel Hasch. Přehled o možnostech prenatální diagnostiky vrozených vad CNS odreferovala Veronika Frisová. Petr Polák kriticky zhodnotil možnosti UZ vyšetření premaxillárního trojúhelníku v I. trimestru. Marcel Hasch referoval o méně obvyklých UZ nálezech v těhotenství. Případ jednovaječných dvojčat s rozdílným chromozomálním nálezem zaujal Petra Lošana. Výborný přehled o možnostech posuzování kvality měření nuchální translucence podal Martin Hynek. Anna Germanová ukázala na naše poměry velkém souboru výsledek gravidit po CVS s normálním karyotypem při pozitivním prvotrimestrálním screeningu. Potvrdila známou skutečnost, že riziko CVS je stejné jako amniocentézy a že se jedná o velmi bezpečný výkon. Placenta accreta se při současném nárůstu počtu císařských řezů stává novým významným rizikovým faktorem v graviditě. Současně je věnována velká pozornost možnostem ultrazvukové diagnostiky této život ohrožující těhotenské patologie. Na závěr konference Pavel Calda shrnul nové poznatky a nastínil cestu, která by mohla vést k nové strategii prenatální péče.
Konference se zúčastnilo přes 300 lékařů převážně z ČR, ale nechyběli i lékaři ze Slovenska. Během tohoto jednodenního maratonu bylo předneseno 34 referátů. Další 13. konference je plánována na pátek 11. ldna 2013.

-gyns-

Další zprávy
"Konference fetální medicíny" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.