Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...


55.konference Gynekologie dětí a dospívajících
11.04.2024-13.04.2024
Brno

Konference se bude věnovat mezioborové spolupráci, endokrinologické problematice, operačním přístupům, optimálnímu řešení vývojových vad. Budou prezentovány zajímavé kazuistiky. ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 213 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 NSAID snižují fertilit ženy?               30.12.2015

Nesteroidní protizánětlivé léky mohou mít vliv na fertilitu

Spotřeba nesteroidních protizánětlivých léků (NSAID) stále stoupá a užívají je i ženy v reprodukčním věku. Vedle jejich příznivých účinků na bolest, kvůli kterým jsou užívána, jsou dobře prostudovány a známy i nepříznivé vedlejší účinky NSAID: gastrointestinální, kardiovaskulární či renální. Užívání v těhotenstv se nedoporučuje pro riziko předčasného uzavření ductus arteriosus u plodu či zvýšeného rizika poporodní krvácení. Je zajímavé, že nepříznivý vliv NSAID na ovulaci byl popsán již před více jak 20 lety, ale dosud je mu věnováno mnohem méně pozornosti.

NSAID jsou inhibitory prostaglandinů, které blokují produkci enzymu cyklooxygenázy (COX)-1 a COX-2. Enzymy systému COX katalyzují produkci biologicky významných prostaglandinů. Izoenzym COX-2 je aktivní ve vaječnících během vývoje folikulů. Inhibice COX-2 pomocí NSAID a COX-2 inhibitory (např, celecoxibem) může způsobit reverzibilní poruchu ruptury luteinizovaného foliklu (LUFS) u podskupiny pacientů. Tento syndrom je charakterizován selháním ovulace s normálními klinickými projevy ovulace (např, zvýšení tělesné teploty a hladiny progesteronu). K ovulaci u LUFS však nedochází.

Inhibitory COX-2 může mít další nežádoucí účinky na plodnost. Exprese COX-2 se vyskytuje i u fertilizace, implantace a podpoře těhotenství. COX izoformy jsou důležité pro tvorbu prostaglandinů, které jsou nezbytné pro tvorbu proteolytických enzymů způsobujících rupturu ovariálních foliklů, stejně jako kritická role prostaglandinů v placentární angiogenezi.

Jsou sporadické zprávy dokumentující opožděnou ovulaci a/nebo LUFS ve spojení s užíváním NSAID.

Menší prospektivní, randomizované, kontrolované studie prokázaly, že NSAID a inhibitory COX-2 mohou reverzibilně způsobovat zpoždění prasknutí folikulů. Naopak studie nezjistily rozdíly v biologických proměnných, jako je délka cyklu nebo celkové endokrinní profily u žen užívajících NSAID a COX-2 inhibitory vs placebo.
Nicméně neprasknutí foliklu byly častěji pozorováno u žen, které užívaly NSAID a po vysazení se upravilo k normě.

Na konferenci Evropské ligy proti Rheumatismu (EULAR) 2015  Salman a kolegové prezentovali prospektivní randomizovánou studii 39 žen v plodném věku, které užívaly NSAID pro bolesti zad. Dle typu léku je rozdělili do 4 skupin:

• Diclofenac, 100 mg jednou denně;
• Naproxen, 500 mg dvakrát denně;
• Etorikoxib (COX-2 inhibitor), 90 mg jednou denně;
nebo
• Kontrolní skupina, která dostávala placebo.

Léčba začala den 10 z menstruačního cyklu. Léky byly užívány po dobu 10 po sobě jdoucích dnů. Na počátku studie byla stanovena hladina progesteronu, ultrazvukem byla stanovena velikost dominantního foliklu. Po 10 dnech léčby byla tato vyšetření opakována

6,3% ovulovalo ve skupině diklofenaku, 25% ovulovalo ve skupině naproxenu, a 27,3% ve skupině s etorikoxibem, ve srovnání se 100% v kontrolní skupině. Ve všech třech léčebných skupinách došlo ke snížení hladiny progesteronu, a asi u jedné třetiny žen vznikly funkční cysty z neprasklého folikulu. Ovulace se vrátil do normálu, jakmile ženy přerušily užívání NSAID nebo COX-2 inhibitoru.

Studie dospěla k závěru, že je třeba zvýšená opatrnost z důvodu možných nepříznivých účinků těchto léků na ženskou plodnost. NSAID a COX-2 inhibitory by neměly užívat ženy, které chtějí otěhotnět.
Tato studie zatím byla publikována jen jako poster ve sborníku abstrakt konference, což snižuje její vědeckou validitu.

Prospektivní kontrolované studie prokázaly příčinnou souvislost mezi NSAID nebo COX-2 inhibitory a ženskou neplodností. Nicméně, malé kontrolované studie a kazuistiky prokázaly souvislost mezi užíváním těchto léků a LUFS, opožděnou ovulací nebo selháním ovulace.

Bylo by vhodné, kdyby vznikly validní velké studie, které by prokázaly skutečný klinický význam těchto zjištění a vymezily rozdíly, pokud existují, mezi NSAID a COX-2 inhibitory.
Vzhledem k tomu, že nesteroidní antiflogistika a COX-2 inhibitory jsou používány bez lékařského předpisu a užívají je ženy v plodném věku, měly by si být lékaři vědomi jejich možných nežádoucích účinků, a to zejména na ženskou plodnost.

Na úrovni současných vědomostí a kvality jejich evidence se jeví jako rozumné snažit se u žen, které chtějí otěhotnět narhazovat NSAID snad v tomto ohledu bezpečným paracetamolem.

 

Literatura

  1. Akil M, Amos RS, Stewart P. Infertility may sometimes be associated with NSAID consumption. Br J Rheumatol. 1996;35:76-78.
  2. Smith G, Roberts R, Hall C, Nuki G. Reversible ovulatory failure associated with the development of luteinized unruptured follicles in women with inflammatory arthritis taking nonsteroidal anti-inflammatory drugs. Br J Rheumatol. 1996;35:458-462.
  3. Mendonça LL, Khamashta MA, Nelson-Piercy C, Hunt BJ, Hughes GR. Non-steroidal anti-inflammatory drugs as a possible cause for reversible infertility. Rheumatology (Oxford). 2000;39:880-882.
  4. Matsumoto H, Ma W, Smalley W, Trzaskos J, Breyer RM, Dey SK. Diversification of cyclooxygenase-2-derived prostaglandins in ovulation and implantation. Biol Reprod. 2001;64:1557-1565. Abstract
  5. Pall M, Fridén BE, Brännström M. Induction of delayed follicular rupture in the human by the selective COX-2 inhibitor rofecoxib: a randomized double-blind study. Hum Reprod. 2001;16:1323-1328.
  6. Bata MS, Al-Ramahi M, Salhab AS, Gharaibeh MN, Schwartz J. Delay of ovulation by meloxicam in healthy cycling volunteers: a placebo-controlled, double-blind, crossover study. J Clin Pharmacol. 2006;46:925-932.
  7. Jesam C, Salvatierra AM, Schwartz JL, Croxatto HB. Suppression of follicular rupture with meloxicam, a cyclooxygenase-2 inhibitor: potential for emergency contraception. Hum Reprod. 2010;25:368-373.
  8. Uhler ML, Hsu JW, Fisher SG, Zinaman MJ. The effect of nonsteroidal anti-inflammatory drugs on ovulation: a prospective, randomized clinical trial. Fertil Steril. 2001;76:957-961. Abstract
  9. Matyas RA, Mumford SL, Schliep KC, et al. Effects of over-the-counter analgesic use on reproductive hormones and ovulation in healthy, premenopausal women. Hum Reprod. 2015;30:1714-1723. Salman S, Sherif B, Al-Zohyri A. Effects of some non steroidal anti-inflammatory drugs on ovulation in women with mild musculoskeletal pain. Ann Rheum Dis. 2015;74(Suppl 2):117-118.

 

Další zprávy
"NSAID snižují fertilit ženy?" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.