Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...


55.konference Gynekologie dětí a dospívajících
11.04.2024-13.04.2024
Brno

Konference se bude věnovat mezioborové spolupráci, endokrinologické problematice, operačním přístupům, optimálnímu řešení vývojových vad. Budou prezentovány zajímavé kazuistiky. ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 213 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 NIPT rutinně ve Británii               6.11.2016

Vláda Velké Británie schválila neinvazivní prenatální skrínink trizomií 21, 13 a 18 jako součást existujícího prenatálního skríningu.

Rozhodnutí následovalo doporučení národní komise pro skríning z ledna tohoto roku, aby cfDNA testování bylo využito jako sekundární skríngový test a alternativa k invazivním výkonům u žen s vyšším rizikem aneuploidie plodu.

"Chceme, aby byl ženám dostupný v současnosti nejbezpečnější skríningový test pro skríning Downova, Edwardsova and Patauova syndromu" oznámil britský ministr zdravotnictví Philip Dunne tento týden.

Ve Velké Británii je amniocentéza nebo biopsie choria nabídnuta v současnosti asi 10 tisícům ženám ročně, ale jen asi  7,900 ji opravdu podstoupí. Tímto opatřením úřady doufají, že zvýší zájem o prenatální testování u žen s vysokým rizikem aneuploidií (ze současných asi 79%). Také očekávají pokles počtu invazivních výkonů až na 1,400 ročně. Vzhledem k malému riziku spojenému s invazivními výkony, očekávají, že i jejich počet klesne.

Ředitelka národního skríningového programu, Anne Mackie, sdělila, že celý skríningový program bude podléhat přísné kontrole a bude průběžně analyzován, tak aby bylo možné posoudit, zda cfDNA testování přinese očekávané výsledky. Zúčastněná skríningová centra budou poskytovat data, potřebná k vyhodnocení efektivity tohoto programu. cfDNA testování je zatím přijato na dobu 3 let, kdy budou výsledky analyzovány a bude rozhodnuto o případných korekcích programu.

V současnosti již několik laboratoří v rámci Národního Zdravotního Systému (NHS) provádí neinvazivní prenatální testování, konkrétně nemocnice St. George's University a North East Thames Regional Genetics Laboratory v nemocnici Great Ormond Street. Pro samoplátce je test k dispozici u dlouhé řady poskytovatelů již delší dobu.

Ve srovnání s ČR lze zjistit obrovské rozdíly. Ve Velké Británii bylo v roce 2014  695 233 porodů, takže pozitivita screeningu by byla asi 1,4% (10 000 ženám nabídnuta invazivní diagnostika). Ve Velké Británi v roce 2013 bylo 1 886 diagnostikovaných případů Downova syndromu, z toho 65,5% zjištěno prenatálně. U nás se udělalo v roce 2015 asi 7743 invazivních výkonů ročně při asi 100 tisících porodech, tj. pozitivita screeningu asi 7.7%. Ve Velké Británii přijme nabídku invazivní diagnostiky jen 79% žen, u nás se toto číslo blíží 100%. Záchyt Downova syndromu je u nás asi 90%, v UK jen 65%. Zatímco v UK je předpoklad, že se zvýší prenatální záchyt, u nás se nedá předpokládat, že nové metody záchyt v celé populaci zvýší.

Proto je srovnávání jednotlivých zemí a regionů nelehké a situaci v ČR lze spíše srovnávat se zeměmi jako je Dánsko či Švédsko, s podobným počtem obyvatel, než se zeměmi jako je Velká Británie či USA. Umožnit přístup k cfDNA testování v ČR těhotným v rámci veřejného pojištění by jistě smysl mělo, ale zní to úsměvně v situaci, kdy ani prvotrimestrální screening, není dosud hrazenou součástí prenatální péče. (Ve Velké Británii je nabízen všem téměř 700 tisícům těhotným v rámci bezplatné zdravotní péče). Především však chybí kvalitní systém sběru dat, který by byl schopen posuzovat efektivitu screeningového procesu, analzytovat procesy a dělat z nich příslušné závěry. 

 

Pavel Calda 

 

Zdroj:

NIHS

Genomeweb

National Down syndrome cytogenetic register UK

Dr. Vladimir Gregor (ustní sdělení)

 

 

Další zprávy
"NIPT rutinně ve Británii" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.