Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 222 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Tranexamová kyselina - WOMAN                4.5.2017

Včasné podání kyseliny tranexamové při postpartálním krvácení – vliv na mortalitu, počet hysterektomií a další morbidity: WOMAN-mezinárodní, randomizovaná, dvojitě zaslepená a placebem kontrolovaná studie

Postpartální krvácení je jednou z nejčastějších příčin mateřské mortality a morbidity. Ročně zemře na tuto komplikaci porodu kolem 100 000 žen celosvětově, z toho více, jak 99 % rodiček je ze zemí s nízkým anebo středním HDP. Z dřívějších publikací je zřejmé, že včasné podání kyseliny tranexamové u traumatu spojeného s krvácením výrazně redukuje mortalitu a morbiditu pacientů.

Cílem provedené studie bylo prokázat vliv na mortalitu, morbiditu a počet hysterektomií provedených v důsledku postpartálního krvácení, které je definováni ztrátou více, jak 500 ml krve za 24 hodin u vaginálního porodu a ztrátou více, jak 1000 ml za 24 hodin u císařského řezu.

Kyselina tranexamová snižuje krvácení inhibicí enzymatického odbourávání fibrinogenu a fibrinu, ke kterému dochází působením plazminu. Studie s chirurgickými pacientky prokázaly redukci krvácení až o třetinu. Při traumatu tkáně dochází k uvolňování aktivátoru plasminogenu, enzymu, který přeměňuje plasminogen ve fibrin (fibrinolytický enzym). Je známo, že k aktivaci fibrinolýzy dochází i po porodu. Do 60 minut se zdvojnásobuje hladina tkáňového aktivátoru plasminogenu v seru, pak jeho hladina klesá.

Cílem studie bylo provést analýzu, zda podání kyseliny tranexamové zredukuje komplikace spojené s postpartálním krvácením.

Mezinárodní studie probíhala v letech 2010-2016 a zahrnovala více, jak 20 tisíc žen, které byly randomizovaně rozdělené do skupiny, která mimo běžné terapie dostala i 1 g kyseliny tranexamové intravenózně, resp. do skupiny s placebem. Pokud žena i po 30 minutách krvácela, anebo došlo k recidivě krvácení do 24 h, byly opět podány kyselina tranexamová nebo placebo.

Prvotním cílem bylo zhodnotit počet úmrtí celkově, resp. počet hysterektomií do 42 dnů po randomizaci. Druhotná analýza spočívala ve zhodnocení úmrtí v důsledku krvácení.

Kyselina tranexamová signifikantně snižovala riziko úmrtí v důsledku krvácení ve srovnání s placebem (1.5 % vs. 1.9 %; risk ratio [RR], 0.81; P = .045). Účinek léčby byl výraznější u žen, které obdržely léčbu do 3 hodin po porodu (1.2 % vs. 1.7 %; RR, 0.69; P = .008), ale po 3 hodinách nebyl signifikantní rozdíl mezi skupinami s podáním kyseliny a placebem.

Nebyl nalezen rozdíl mezi oběma skupinami ani v úmrtnosti z ostatních příčin, jako je embolie plicní, selhání organizmu, sepse, eklampsie. Nebyl nalezen rozdíl ani v počtu provedených hysterektomií. Výskyt tromboembolických příhod se také nelišil.

Tato fakta podporují zahrnutí kyseliny tranexamové do doporučení na léčbu primárního postpartálního krvácení vydávaného WHO, ale současně upozorňují na nutnost časného zahájení léčby, ihned po nástupu krvácení.

Studie Woman poukázala na bezpečné použití této léčebné modality v zástavě postpartálního krvácení, ale vzhledem k tomu, že k úmrtím na poporodní krvácení dochází především u porodů v chudších zemích, kde není všeobecně dostupná ústavní péče, v budoucnu je zapotřebí studií na bio dostupnost kyseliny tranexamové po jiném než parenterálním podání.

 

Zdroj:

Effect of early tranexamic acid administration on mortality, hysterectomy, and other morbidities in women with post-partum haemorrhage (WOMAN): an international, randomised, double-blind, placebo-controlled trial

http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30638-4

 http://dx.doi.org/10.1016/S0140-6736(17)30638-4

Lancet. Published online April 26, 2017

 

tsk

Další zprávy
"Tranexamová kyselina - WOMAN " | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.