Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Prodám UZ přístroj střední třídy SAMSUNG
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1602 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Ca ovaria-role makrofagů               10.8.2023

Makrofágy spojené s nádorem a rakovina vaječníků: důsledky pro terapii.

Předpokládá se, že nádorové mikroprostředí (TME) hraje důležitou roli v progresi rakoviny vaječníků. Jednou z nejdůležitějších složek TME jsou makrofágy spojené s nádorem (TAM). Fenotypově jsou makrofágy široce kategorizovány jako M1 prozánětlivé nebo M2 protizánětlivé, na základě cytokinů a chemokinů, které vylučují. Nádorové mikroprostředí je spojeno s makrofágy fenotypu M2, které potlačují okolní imunitní prostředí, pomáhají nádorovým buňkám vyhýbat se imunitnímu cílení a podporují růst nádoru a metastázy. Makrofágy M1 naopak pomáhají nastartovat imunitní odpověď proti nádorům a jsou spojeny s příznivější prognózou u solidních nádorů. Jedním z charakteristických ukazatelů špatné prognózy u ovariálního karcinomu je nadměrné zastoupení TAM typu M2. Terapeutické modality zaměřené na TME a TAM jako takové jsou stále více zajímavé. Farmakologické přístupy k eliminaci TAMs, včetně snížení přežití a náboru makrofágů a zvýšení fagocytózy, byly ohromující. Klinické strategie zacílené na tyto podtypy makrofágů prostřednictvím repolarizace do protinádorového stavu M1 si zaslouží zvýšenou pozornost a mohou sloužit jako nová modalita pro imunoterapii.

Směr dalšího výzkumu:
Klodronát je bisfosfát se současným klinickým využitím v léčbě osteoporózy, Pagetovy choroby, hyperkalcémie, mnohočetného myelomu a rakoviny prsu. Primární klinické použití bisfosfonátů spočívá v inhibici kostní resorpce osteoklastů, ale experimentálně se lipozomální klodronát používá k depleci makrofágů. Bisfosfonáty se používají v adjuvantní léčbě u časného stadia karcinomu prsu, protože snižují kostní recidivy a zlepšují výsledky přežití. Bisfosfonáty také snižují výskyt patologických fraktur a příhod souvisejících se skeletem u mnohočetného myelomu. Když je klodronát zapouzdřen v liposomech, dochází k preferenční fagocytóze makrofágy, což vede ke globální depleci makrofágů. Studie in vivo prokázaly, že lipozomální klodronát inhibuje angiogenezi a progresi nádoru u myších modelů s rakovinou vaječníků. V současnosti nejsou žádné aktivní klinické studie využívající lipozomální klodronát v léčbě rakoviny, navzdory slibným výsledkům z in vivo a in vitro údajů. Jednou z nevýhod je nespecifická „globální“ deplece makrofágů a potenciál pro výsledné nežádoucí účinky mimo cíl. Skupiny však zkoumají nové lipozomální formulace s větší buněčnou specificitou.
Exozomy odvozené z imunitních buněk byly navrženy jako TAM repolarizační terapeutika. Exozomy, což jsou vezikuly zapouzdřené v membráně, mohou pocházet z různých typů buněk a jsou složitě zapojeny do buněčné signalizace. Exozomy jsou slibné díky svým endogenním vlastnostem umožňujícím obejít imunitní systém a schopnosti nést  terapeutickou nálož. Předchozí výzkum ukázal, že exozomy odvozené od makrofágů mohou repolarizovat TAM in vitro a účinně cílit na nádory in vivo. Exosomy odvozené z myších M1-polarizovaných makrofágů byly schopny repolarizovat M2 TAM do stavu M1 in vitro a in vivo s použitím modelu myšího kolorektálního karcinomu. Zatím se jedná pouze o hypotetické neověřené strategie pro rakovinu vaječníků, ale zůstávaji zajímavou možností.


Zdroj: Schweer D, McAtee A, Neupane K, Richards C, Ueland F, Kolesar J. Tumor-Associated Macrophages and Ovarian Cancer: Implications for Therapy. Cancers. 2022; 14(9):2220

Další zprávy
"Ca ovaria-role makrofagů" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.