Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Nevodivé zrcadlo GRAVES - malé
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...


55.konference Gynekologie dětí a dospívajících
11.04.2024-13.04.2024
Brno

Konference se bude věnovat mezioborové spolupráci, endokrinologické problematice, operačním přístupům, optimálnímu řešení vývojových vad. Budou prezentovány zajímavé kazuistiky. ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 213 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Léčba men.příznaků po ca mammy               5.9.2017

Management menopauzálních příznaků u žen po léčbě karcinomu prsu

 

Zhoubný novotvar prsu je nejčastější příčinou úmrtí žen na nádorová onemocnění. Kumulativní riziko onemocnění od narození do 75 let věku se udává kolem 7-8 %. Poté, co v roce 2002 byl v naší republice zaveden screening karcinomu prsu stále narůstá incidence, ale mortalita stagnuje, až lehce klesá. Je to dané hlavně časným záchytem onemocnění ve screeningu, kdy díky stále se rozvíjející léčbě mají ženy, u kterých bylo onemocnění zachyceno v raném stadiu, šanci na 5leté přežití téměř stoprocentní. Většina žen, které onemocní rakovinou prsu jsou ve věku 60-69 let, ale 36 % nemocných žen je ve věku do 60 let, tzn. premenopauzálních, resp. časně menopauzálních. Tyto ženy často trpí klimakterickými obtížemi. Jak těmto ženám pomoci?

V časopise Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism bylo publikováno doporučení expertů, které vytvořili na základě důkazů získaných z kontrolovaných klinických studií, observačních studií a doporučení expertů odborných společností.

Obtíže léčených žen představují komplex vegetativních klimakterických symptomů z nedostatku estrogenů, jako jsou poruchy spánku, vulvovaginální atrofie, vasomotorické příznaky, porucha nálad, deprese, kardiovaskulární onemocnění a osteopenie, resp. osteoporóza.

Klasická léčba substitucí estrogeny ani tibolonem zde není možná. Každá žena má však různě vyjádřené obtíže, a proto je zapotřebí individuální přístup.

Na prvním místě jsou doporučení na úpravu životosprávy – odvykání kouření, redukce hmotnosti u obézních žen, omezení konzumace alkoholu, přísun patřičného množství vitaminu D a kalcia, zdravá strava a pravidelná fyzická aktivita.

Ženy, které trpí středními, až závažnými symptomy mohou profitovat z psychoterapie anebo nehormonální farmakologické terapie. Doporučuje se užívat selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu/noradrenalinu a deriváty gabapentinoidu, které pomáhají v potlačení vasomotorických symptomů. Současně je k dispozici i mnoho nehormonálních přípravků ke zlepšení osteopenie a osteoporózy.

Zvláštní pozornost si zaslouží léčba vulvovaginální atrofie, která je příčinou i sexuálních dysfunkcí a dyspareunie u klimakterických žen. U pacientek s karcinome prsu se léčba nízkými dávkami estrogenů nedoporučuje především u žen, které jsou léčené inhibitory aromatázy. Důvodem je, že vaginální estrogen se sice vstřebává v minimálním množství, ale může stimulovat růst okultních nádorových buněk kolujících v oběhu.FDA schválila na léčbu vulvovaginální atrofie vaginální aplikaci DHEA a perorálního ospemifenu, ale zatím nejsou k dispozici bezpečnostní studie na použití u žen po karcinomu prsu. U nás máme k dispozici nehormonální vaginální masti s kyselinou hyaluronovou nebo pouze s mastnými kyselinami. Alternativní léčba dystrofie např. laserem zatím nemá jednoznačně přínosné výsledky. Článek zmiňuje probíhající výzkum s lasoxifenem, inhibitory neurokininu B, vaginálním testosteronem, nebo novým estrogenem – estetrolem.

Na léčbu celkových i lokálních klimakterických příznaků se jeví slibně vývoj dalších přípravků ze skupiny selektivních modulátorů estrogenových receptorů, které by mohly být používány v léčbě karcinomu prsu, ale současně by i chránily kosti před resorpcí a zlepšovaly by poševní atrofii.

Další slibnou skupinou jsou léky tvořící tzv. TSEC (tissue selective estrogen complex – tkáňově selektivní estrogenový komplex), kdy kombinace SERM a estrogenu je již FDA schváleno pro léčbu vulvovaginální dystrofie. Přípravek se jmenuje Duavee(Pfiser) a obsahuje konjugované equinní estrogeny a bazedoxifen. Na našem trhu není registrován.

V současné době máme omezené možnosti postiženým ženám pomoci, ale i zde lze na základě individuálních potíží najít způsob, jak těmto ženám ulevit od jejich obtíží.

Zdroj:

  1. Managing menopausal symptoms and associated clinical issues in breast cancer survivors Richard J Santen Cynthia A Stuenkel Susan R Davis JoAnn V Pinkerton Anne GompelMary Ann Lumsden The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, jc.2017-01138, https://doi.org/10.1210/jc.2017-01138
  2. mammo.cz

tsk

Další zprávy
"Léčba men.příznaků po ca mammy" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.