Americká léková agnetura FDA (obdoba našeho SUKLu) rozhodla o zákazu použítí vaginálních sítěk v USA a odebrala společnostem lincenci k jejich distribuci.
16. dubna 2019 FDA rozhodla poměrně náhle o zákazu použítí vaginálních sítěk v USA a odebrala společnostem lincenci k jejich distribuci. Rozhodnutí to bylo poměrně překvapivé, protože poté co byly tyto implantáty zařazeny do rizikové skupiny 3, což znamená, že k jejich uvedení na trh je třeba provedení dostatetečně validních studí, tak se firmy distribující tyto sítky investovali poměrně značné částky do provádění takových studíí, a tyto studie stále probíhají. Již dřívější překvalifikování těchto produktů a řada soudních žalob v USA vedle k výraznému zúžení portfolia na trhu. A aktuální rozhodnutí FDA má takový dopad, že společnosti, které zůstali na trhu a mají sídlo v USA ukončují distribuci, vaginálních sítěk celosvětově. Síťky jsou zakázány již ve Skotsku ( tam všechny polypropylenové implantáty) v Australii, Anglii. Všechny země spojuje do určíté míry angličtina a efekt určité protisíťkové hysterie, jen částečně oprávněné.
Ve zbytku Evropy tento efekt není patrný, nicméně rozhodnutí FDA má na Evropu dopad, a to z důvodu omezení nabídky kvalitních materiálů a je pravděpodobně i otázkou času, kdy v zabránění snížení kvality produktů bez validních bezpečnostních dat i EU bude nějakým způsobem muset reagovat. V EU existuje doporučení, že vaginálních implantáty by se měly používat jen rizikových skupinách pro recidivu prolapsu a v centrech. Což je racionálních přistup, který je respektován i v ČR.
Rozhodnutí o zakázání vaginálních sítěk v USA je rozhodnutí částečně politické a rizikové skupině žen s prolapsem zhorší dostupnost vhodné péče. Díky tomu, že se zúžila nabídka kvalitních sítěk i u nás má toto rozhodnutí i okamžitý vliv na dostupnost této metody v ČR. Rozhodnutí se netýká abdominální aplikace sítěk a ani anti-inkotinentních pásek.
MUDr. Kamil Švabík, PhD.