Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Oční komplikace u
  Umělá inteligence v gyn por
  Těhotenství u ca ovaria
  Proč gynekol. opouštějí obor
  Mikro-publikování v medicině
  Dostupnost porodnické péče
  Těhotenství a pozdní neurovyvo
  Kardiovask důsledky preeklamps
  Dvojčata a kardiovask riziko
  Dotazník o HIV k vyplnění

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 Aktuální akce
Čechova konference, Ultrazvuková a zobrazovací diagnostika v gynekologii a porodnictví
11.09.2025-13.09.2025
Olomouc, Clarion Kongres Hotel

Pavel Calda, Miroslav Břešťák, Daniela Fischerová, Michal Zikán, Filip Fruhauf, František Grochal, Marian Kacerovský, Erik Dosedla a další   Přihláška klikni zde Přihláška klikni zde ...


57. konference Gynekologie dětí a dospívajích
16.04.2026-18.04.2026
Hradec Králové, Aldis

57.konferenci Gynekologie dětí a dospívajících pořádá Sekce GDD ČGPS ve spolupráci se Společnosti GDD ČSL JEP a Sekcí Gynekologie dětí a dospívajících SGPS SLS Nosná témata: Vliv sociálních sítí na me ...

 IVF a embryotransfer zvyšuje riziko placenta praevia?
nemá souvislost
jen asi 1,2x zvyšuje riziko
ano, minimálně jen v I. a II. trimestru
zvyšuje riziko 2 až 6krát


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 53 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Řešení endometrální ca 2021               21.3.2021

Nové Evropské doporučené postupu managementu a léčení adenokarcinomu endometria

ESGO (European Society of Gynecological Oncology), ESTRO (European Society for Radiotherapy and Oncology), a ESP (European Society of Pathologists) 

Zásadní novinkou těchto doporučení je molekulární klasifikace nádorů endometria. Tato nová klasifikace se je založená na kombinaci imunohistochemických a genetických rysů adenokarcinomů dělohy. Jejím největším benefitem je detekce vysoce maligních adenokarcinomů endometria způsobených POLE mutací, které v klinickém stadiu I a II nevyžadují žádnou adjuvantní terapii a mají vynikající prognózu. V mnohých publikovaných sestavách se 10-ti leté přežívání blíží ke 100%. Tyto POLE mutované nádory až na absolutní výjimky nemetastazují a nerecidivují. V těchto časných stadiích tyto nádory není třeba dále léčit, a to i přes jejich morfologickou vysokou malignitu (grade 3). Těchto tumorů lze geneticky detekovat mezi všemi endometriálními adenokarcinomy 6-12%, a to v závislosti na typu genetické metody, která se používá k jejich rozpoznání (6% u klasické Sangerovské sekvenace a až 12% při použití mnohem citlivější NGS sekvenace). Bez možnosti detekce této POLE mutované skupiny vysoce maligních nádorů endometria s vynikající prognózou dochází k jejich nesmyslnému nadléčení adjuvantní terapií.
Další výhodou molekulární klasifikace je vyčlenění tzv. MMR deficientní skupinu nádorů endometria (asi 24% všech nádorů endometria), která velice dobře odpovídá na imunoterapii. 

V loňském roce jsme se v Plzni sešli s docentem Preslem a profesorem Boudou z gynekologicko-porodnické kliniky FN v Plzni a profesorem Fínkem, přednostou onkologie FN v Plzni a shodli jsme se, že tato molekulární klasifikace adenokarcinomů endometria je zásadním přínosem pro ženy s těmito nádory a je proto i prioritou našich pracovišť. Od prosince 2020 je tato klasifikace již rutinní záležitostí na našich pracovištích a všechny adenokarcinomy endometria podstupují NGS sekvenaci.

Pro detekcí POLE mutací a ostatních parametrů používáme v Plzni NGS sekvenaci (Next Generation Sequencing). Za tímto účelem jsme si nechali sestavit americkou firmou ArcherDX genetický onkopanel Gyncore, který používáme pro všechny endometriální adenokarcinomy. Za tímto účelem jsme také zakoupili nejvýkonnější NGS sekvenátor na světě, NovaSeq 6000 od firmy Illumina (viz přiložený obrázek). Je to již pátý NGS sekvenátor v naší laboratoři (2x NextSeq, 1x MiSeq a 1x MiniSeq) a díky tomu je naše kapacita na NGS sekvenování obrovská a představuje až 600 nádorů týdně. I když na tomto sekvenátoru/ nebo na těchto sekvenátorech pojede několik dalších jiných projektů, stále velká kapacita zbyde.    
 
Tato molekulární klasifikace je ve vyspělých státech již několik let normou a jsem si jistý, že velmi rychle bude povinně zavedena i u nás.


Prof. Michal Michal
Bioptická laboratoř s.r.o. Plzeň

 

zdroj: Concin, N., Creutzberg, C.L., Vergote, I. et al. ESGO/ESTRO/ESP Guidelines for the management of patients with endometrial carcinoma. Virchows Arch 478, 153–190 (2021). https://doi.org/10.1007/s00428-020-03007-z

Další zprávy
"Řešení endometrální ca 2021" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.