Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 221 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Zhoršení detekce vad v MSkraji               6.5.2021

Změna efektivity prenatálního screeningu srdečních vad

V letech 2019 a 2020 došlo k signifikantnímu zhoršení vývoje prenatální efektivity detekce srdečních vrozených vad v Moravsko-slezském kraji. Z dlouhodobého pohledu je prenatální diagnostika vrozených srdečních vad (VSV) vysoce efektivní a významné VSV jsou jednoznačně identifikovatelné před narozením dítěte Z dlouhodobého hlediska a z pohledu České republiky se tato detekce kontinuálně zvyšovala od zavádění screeningu v roce 1986, kdy byla celostátní úroveň pod 1%, na 70-80% po roce 2000. V posledních letech se detekce fetálních kritických vad pohybuje v ČR mezi 80-90%. V Moravsko-slezském (MS) kraji bylo v roce 2000 detekováno pouhých 10% významných vrozených srdečních vad. Po zlepšení spolupráce dětských kardiologů s gynekology se tato hodnota zvedla na 60-70% v roce 2013-2015, v roce 2016 poprvé MS kraj překročil 70%, a v roce 2018 bylo detekováno 86% významných a kritických VSV před porodem.

V následujících letech (2019 a 2020) dochází k významnému zhoršení a úroveň klesá téměř o jednu třetinu. Při podrobnější analýze autoři zjstili, že zůstala stabilní úroveň detekce v oblasti významné patologie komor a „uniklé" vady se týkají patologií v oblasti výtokových traktů, velkých tepen a aortálního oblouku.

Pravděpodobně je nutné zaměřit pozornost na vyšetřování rovin „nad srdeční čtyřdutinou", kde se deficit v identifikaci vad jeví největší. Screeningové vyšetření srdce plodu je součástí prenatálního ultrazvukového vyšetření, které provádí gynekolog. V případě nemožnosti provedení nebo zajištění vyšetření gynekologem, může tento screening provést dětský kardiolog.

Důležitá je také identifikace rizikových faktorů v anamnéze. Těmito faktory jsou anamnestické údaje matky, rodiny, plodu a gravidity. Podle rizikových faktorů lze vyjádřit přesné indikace ke specializovanému vyšetření, které provádí dětský kardiolog. Tyto indikace byly znovu revidovány a publikovány. Absolutní indikaci ke specializovanému vyšetření srdce plodu dětským kardiologem představuje nález srdeční vady nebo podezření na ni pří screeningovém vyšetření.

Jednou z hypotéz, proč došlo k tak dramatickému zhoršení detekce významných a kritických srdečních vad je změna motivace a úhrad prenatální péče pro terénní gynekology. Ti si prosadili u plátců pojištění model, který je motivuje k tomu, aby co nejvíce vyšetření prováděli sami a neodesílaly těhotné na specializovaná vyšetření (například na screening v I. a II. trimestru, a ultrazvuková specializovaná vyšetření). Navíc pacientky za prvotrimestrální screeningové vyšetření sami platí (zdaleka ne všechny jsou ochotny si zaplatit - takže se již nejedná o celopopulační screening) a dosud hrazený druhotrimestrální screening byl rozdělen na „screening“ (hrazený) a tzv. „podrobnou morfologii plodu“, která není hrazena a neprovádí se v rámci hrazeného screeningu. (pacientka může požádat o příspěvek z fondu prevence pojišťovny).  

Lékař, který nemá dostatek erudice, ale často ani dobré technické podmínky (kvalitní ultrazvukový přístroj)  a provádí jen desítky prenatálních ultrazvukových vyšetření ročně nejspíše není a nebude schopen dostatečně kvalitní diagnostiky závažných vrozených srdečních vad.

Z čistě ekonomického hlediska je zhoršení efektivity screeningu „dvakrát nevýhodné“, pro pacientku, i pro pojištovnu. Pokud se plod s nepoznanou srdeční vadou narodí mimo pracoviště schopné tuto vadu efektivně řešit, je to velmi neštastné, i drahé.

Cílem prenatální diagnostiky vrozených srdečních vad srdce je přesná identifikace kritických a významných vad a diagnostika komplexních onemocnění, které ohrožují zdraví nebo život dítěte a mají vliv na dlouhodobou morbiditu a mortalitu. Nutné je správné poradenství, nabídnutí celkového došetření patologické gravidity a zabezpečení porodu na specializovaném pracovišti. Transport in utero na adekvátní pracoviště, v případě kritických srdečních vad do dětského kardiocentra, je z pohledu neonatologů a dětských kardiologů jediný správný a nezbytný.

Změna účinnosti prenatálního screeningu vrozených a jeho aktuální zhoršení v MS kraji bude vyžadovat další sledování a analýzy, zda jsou tyto výsledky ojedinělým a místním medicínským výkyvem nebo jde o trvalou změnu v celé ČR.

 

 

Zdroj:

Změna efektivity prenatálního screeningu srdečních vad. Děrkasová J.,  Pavlíček J., Burčková H.,Wiedermannová H., Gruzska T.  Neonatologické listy 26/2020, číslo 2

Další zprávy
"Zhoršení detekce vad v MSkraji" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.