Zprávy
 |
Partneři:
 |
Akční nabídka
 |
Aktuální akce
 |
Inzeráty
 |
Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
 |
Termíny v graviditě
 |
SAMOOBSLUHA:
 |
|
Porodní asistence-náplň studia 28.5.2022 |
Název studijního programu: Porodní asistence, bakalářský studijní program
Standardní doba studia: nejméně 3 roky, z toho praktické vyučování činí nejméně 1 800 hodin . Za praktické vyučování se s odkazem na ustanovení § 5 odst. 5 vyhlášky č. 39/2005 Sb.3 pro účely tohoto kvalifikačního standardu považuje ta část výuky, která probíhá pod přímým vedením zdravotnických pracovníků oprávněných k výkonu zdravotnického povolání bez odborného dohledu. Je realizována ve zdravotnických zařízeních. Dále může také probíhat ve vlastním sociálním prostředí žen a jejich rodin. 1Zákon č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů. 2Vyhláška č. 39/2005 Sb., kterou se stanoví minimální požadavky na studijní programy k získání odborné způsobilosti k výkonu nelékařského zdravotnického povolání, ve znění pozdějších předpisů.
Forma studia: v bakalářském studijním programu: prezenční, kombinovaná.
I. Cíle studijního programu
Cíle týkající se vzdělání a získání profesní kvalifikace k poskytování přímé péče orientované na individuální potřeby žen, novorozenců, rodin a komunit zejména ve zdraví, ale i v nemoci založené na důkazech (Evidence Based Practice a Evidence Based Midwifery, dále jen EBP a EBM). Cíle směřující k získání znalosti právních předpisů v oblasti poskytování zdravotních služeb a zdravotní péče v České republice a se zaměřením např. na právo ženy zvolit si poskytovatele zdravotních služeb oprávněného k poskytování zdravotních služeb, které odpovídají jejím zdravotním potřebám, pokud právní předpisy nestanoví jinak. Cíle vedoucí k získání profesní kvalifikace zdravotnického pracovníka opravňující k výkonu zdravotnického povolání. Cíle vedoucí k dosažení vzdělání ve zdravotnickém oboru jako základní předpoklad k celoživotnímu profesnímu vzdělávání.
II. Cíle studia
1. Cíle týkající se přímého vztahu ke klientce 1.1 Absolvent/ka je schopen/a na základě vědomostí a dovedností z porodní asistence, odborné praxe, základních vědních oborů a společenských věd rozpoznat holistické potřeby ženy v období zdraví, fyziologického těhotenství, fyziologického porodu, šestinedělí i biopsychosociální potřeby vzniklé ve všech obdobích života ženy, dále potřeby fyziologického novorozence. 1.2 Absolvent/ka zná zdravý vývoj jedince a faktory, které jej ovlivňují. 1.3 Absolvent/ka dokáže kvalifikovaně poskytnout první pomoc. 1.4 Absolvent/ka je schopen/a použít diagnostické postupy a techniky v péči o fyziologicky těhotnou ženu. 1.5 Absolvent/ka umí vést samostatně fyziologický porod, sledovat a vyhodnotit stav plodu v děloze a poskytnout profesionální péči a podporu ženě během porodu. 1.6 Absolvent/ka umí samostatně poskytnout profesionální zdravotní péči a podporu ženě i novorozenci po fyziologickém porodu a v šestinedělí. (3§ 44, odst. 4 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění pozdějších předpisů. 4§ 6 zákona č. 96/2004 Sb., zákon o nelékařských zdravotnických povoláních, ve znění pozdějších předpisů) 1.7 Absolvent/ka umí reagovat na zjištěné somatické, psychické, sociální, behaviorální, kognitivní i duchovní problémy klientky. 1.8 Absolvent/ka dokáže rozpoznat projevy a příznaky, které signalizují odchylky od fyziologického průběhu reprodukčního procesu v organismu ženy, zdravého vývoje jedince a příznaky nemoci. 1.9 Absolvent/ka zná modely výchovy k reprodukčnímu zdraví, sexuální výchovy a plánovaného rodičovství. 1.10 Absolvent/ka zná fáze procesu poskytování péče v porodní asistenci a umí je využívat v klinické praxi, v komunitním prostředí. 1.11 Absolvent/ka má vědomosti, dovednosti a morální postoje potřebné k realizaci jednotlivých činností a intervencí v porodní asistenci.
2. Cíle týkající se profesního vývoje porodní asistentky
2.1 Absolvent/ka dodržuje etické a mravní požadavky profesní činnosti porodní asistentky. 2.2 Absolvent/ka uplatňuje empatický profesionální přístup ke klientkám a jejich rodinám. 2.3 Absolvent/ka je schopen/a používat všechny druhy a formy účinné komunikace. 2.5 Absolvent/ka zná strukturu zdravotní péče o ženu a novorozence. 2.6 Absolvent/ka je schopen/a pozitivní sebereflexe a seberealizace. 2.7 Absolvent/ka ovládá adaptační i relaxační techniky a základy psychoterapie v kontextu zdravotní péče.
3. Cíle týkající se profesní činnosti porodní asistentky v systému zdravotní péče
3.1 Absolvent/ka je schopen/a samostatného kvalifikovaného rozhodování v péči o zdraví, prevenci onemocnění, v péči o těhotnou ženu, rodičku, šestinedělku a novorozence a v péči o ženy. 3.2 Absolvent/ka je schopen/a obhájit svá rozhodnutí a nést za ně odpovědnost. 3.3 Absolvent/ka zná práva pacientů, matek a dětí, své kompetence i kompetence celého zdravotnického týmu. Pracuje dle zásad týmové spolupráce. 3.4 Absolvent/ka zná zdravotní a sociální politiku státu a hlavní rysy současných a vývojových trendů zdravotní péče. 3.5 Absolvent/ka umí posoudit sociální prostředí, poskytnout kvalifikovanou radu při řešení obtížných životních situací. 3.6 Absolvent/ka je schopen/a provádět jednotlivé typy prevence oblasti porodní asistence. 3.7 Absolvent/ka je schopen/a provádět výzkumnou činnost v oblasti porodní asistence (nebo se na ní podílet) a je schopen/a aplikovat výsledky vědeckého výzkumu ve své činnosti.
zdroj MZCR Kvalifikační standard porodní astistentka |
"Porodní asistence-náplň studia" | 0 |
| Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor. |
|

| | |