Ve dnech 15.-17. září 2022 proběhla další tradiční a velmi úspěšná “Čechova konference” 15.-17.září 2022 Clarion Congress Hotel Olomouc.
Česká společnost pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii uspořádala další výroční konferenci. Ve čtvrtek zahájil konferenci již tradiční onko-gynekologický workshop pod patronací prof. MUDr. Daniely Fischerové vedl as.MUDr. Filip Fruhauf a MUDr. Petra Šašková. Hlavními tématy byly: Možnosti včasné diagnostiky gynekologických patologií v ambulantní praxi a Diferenciální diagnostika adnexálních lézí a jiných pánevních patologií. Praktické ukázky vyšetření byly opět velmi zajímavé a velmi zaujala závěrečná přednášska na téma Hodnocení endometria a myometria.
V pátek pokračovala konference hlavním programem.
Skvělou přednášku o příčinách a důsledcích PPROM přednesl Marian Kacerovský (FNHK), následovalo velmi zajímavé sdělení o Excizních operacích děložního hrdla a riziko intra-amniálních komplikací u PPROM. (Klára Kolářová FNHK a jako poslední v tomto bloku Intra-amniální komplikace a porodní váha novorozence u předčasného porodu se zachovalým vakem blan. (Simona Barešová FNHK)
Další blok byl věnován Postavení magnetické rezonance v prenatální diagnostice kde sdělení přednesli Pavla Hanzlíková. (Ústav zobrazovacích metod FNO a LF OU) a Ishraq Dhaifalah (FETMED, CFM KNTB a.s. Zlín)
Dále zaznělo sdělení na téma Elastografia jazvy po cisárskom reze v porovnaní so sérovou bioaktivitou galektinu 3. (Erik Dosedla, Nemocnica AGEL Košice-Šaca, a.s.) Excelentní prenatální diagnostik, jehož záběr je celosvětový, František Grochal (Femicare, Martin) přednesl sdělení na téma Vzácné, ale obávané vrozené vady plodu. Ivana Špálová znovu rozvinulá téma s názvem Muskuloskeletální zranění sonografistů jako reálný problém. (2. LF UK a FN v Motole, Praha)
Dagmar Smetanová hovořila o Implementaci exomového sekvenování do prenatální diagnostiky a dopadu na genetické poradenství v Gennetu, v letech 2020 – 2022.

Jedním z vrcholů konference byl udělení Sonkovy ceny za nejlepší publikaci z pracoviště v ČR za rok 2021. Cenu předal osobně profesor Jiří Sonek. Lenka Paymová seznámila účastníky s obsahem práce v krátkém sdělení Vaginální porod po císařském řezu a avulzní poranění musculus levator ani.
Jiří Sonek přednesl zásadní sdělení o postavení prenatálního screeningu a diagnostiky: Jak dnes nejlépe postupovat v prenatálním screeningu a diagnostice? Jiří Vojtěch navázal sdělením o Intrauterinní chirurgii - kritický přehled současných postupů a možností.Letos nově byla na konferenci posterová sekce, kde autoři měli 3 minuty na prezentaci svého posteru před celým fórem. Isthmokéla - diagnostika a možnosti operačního řešení. Alica Drgová, Andrea Bachratá (Gynpor. odd.Nemocnice Vsetín), Prenatální diagnostika Munckeho syndromu (FGFR3-related craniosynostosis) v druhém trimestru. Zdeněk Laštůvka a spol. Prenatální diagnostika syndromu Templeové ve druhém trimestru. Martin Hynek a spol. Torze adnex - kazuistika 4leté dívky. Alena Janštová, Marta Nováčková (Krajská zdravotní, a.s.- Nemocnice Most, o.z., Gynekol.-porod. klinika 2.LF UK a FN Motol)
Po polední pauze pokračovala konference komentovanými živými vyšetřeními těhotných a představením zbrusu nového revolučního ultrazvukového přístroje Voluson Expert 2022, který je novou platformou pro příští desetiletí. Nechybí tudíž vedle čistě hardwarových vylepšení také prvky umělé inteligence.V sobotu vedle tradičního prenatálního vyšetření srdce plodu byly dva speciální bloky, připravené jen pro tento rok: 1.problematika asistované reprodukce a 2.CMV infekce nejen z pohledu ultrazvukové diagnostiky.
Registrovaní účastníci konference mají možnost shlédnout nahrané přednášky další 3 měsíce on-line.
Těšíme se na setkání zase za rok.
Prof. MUDr. Pavel Calda, CSc.
předseda České společnosti pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii, České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně