Těhotenská obezita je vážným zdravotním problémem pro matky a jejich děti. V České republice se bohužel trend těhotenské obezity v posledních letech zvyšuje.
Podle dat z Národní registr reprodukčního zdraví ČR (UZIS) měla v roce 2020 každá pátá rodička nadváhu (21,7 %) nadváhu a 8,1 % těhotných žen trpělo obezitou. To znamená, že téměř třetina těhotných žen měla nějaký stupeň poruchy hmotnosti.
Oproti roku 2010 se zvyšuje podíl těhotných žen s nadváhou i obezitou. V roce 2010 mělo 17,5 % těhotných žen v České republice nadváhu a 5,3 % trpělo obezitou. Pokud by tento trend pokračoval současným tempem, povede to k závažným důsledkům jak současné generace rodiček, tak bohužel i jejich dětí.
Ve srovnání se 332 miliony obyvatel Spojených států amerických si vede ČR (10,5 mil obyvatel) ještě dobře. V roce 2019 měla každá 3. žena z 10 (29,0 %) obezitu před otěhotněním, oproti roku 2016 to byl 11 % nárůst.Došlo ke zvýšení napříč všemi věkovými skupinami matek, rasami a skupinami hispánského původu a úrovněmi vzdělání. Nejnižší stupen obezity byl u žen mladších 20 let a žen s vysokoškolským vzděláním.Tyto skupiny však měly vyšší procentuální nárůst obezity před těhotenstvím od roku 2016 do roku 2019 než ženy ve věku 20 a více let a ženy s nižším vzděláním. Obezita v těhotenství vzrostla ve všech státech kromě Vermontu v roce 2019 ve srovnání s rokem 2016.
Uvádí se mnoho faktorů, které mohou ovlivňovat zvyšující se frekvenci obezity těhotných žen v České republice. Některé z těchto faktorů jsou:
Změna životního stylu: S rostoucí urbanizací a industrializací se mění životní styl a stravovací návyky obyvatelstva. Lidé tráví více času sedavým způsobem života, konzumují více kalorických jídel a nápojů, což může vést ke zvýšení hmotnosti a obezitě.
Genetické faktory: Jsou genetické faktory, které mohou přispět k rozvoji obezity u těhotných žen. Například genetická predispozice k obezitě může být dědičná a být přenášena z generace na generaci.
Změna průměrného věku těhotných žen: S průměrným věkem těhotných žen stoupá riziko nadváhy a obezity, protože s věkem se rychlost metabolizmu snižuje.
Nedostatek fyzické aktivity: Sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity jsou rizikovými faktory pro obezitu u těhotných žen.
Chudoba: Paradoxně chudí lidé s omezeným přístupem k zdravé stravě a omezenou možností pravidelné fyzické aktivity mají vyšší výskyt obezity. Podílí se na tom zejména složení stravy - vysoký podíl produktů z mouky, tuku a sladkostí. Také alkohol (u nás hlavně pivo) má negativní vliv na hmotnost. V České republice byl trend chudoby v posledních letech relativně stabilní. Podle dat Eurostatu z let 2017-2019, se míra rizika chudoby a sociálního vyloučení (tj. podíl lidí, kteří jsou ohroženi chudobou) pohybuje kolem 12 % a míra hloubky rizika chudoby (tj. jak hluboko se nacházejí lidé ohrožení chudobou pod hranicí chudoby) je v ČR nižší než průměr EU.
Těhotenská obezita může mít negativní vliv na zdraví matky i dítěte. Zvyšuje se riziko vzniku gestačního diabetes, hypertenze, preeklampsie, krvácení při porodu a dalších komplikací. U dětí se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity a dalších onemocnění v dospělosti.
Je proto důležité, aby ženy v reprodukčním věku dbaly na svou váhu a snažily se udržovat zdravou hmotnost pomocí vhodné stravy a pravidelné fyzické aktivity. Je to důležitý předpoklad zdravého průběhu těhotenství, ale i zdraví budoucího potomka.
-gyns-