Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Lipidom- klíč k onemocnění
  Náklady VZP v roce 2022
  Problémy porodní péče v UK
  Testosteron u sportovkyň
  Ca ovaria-role makrofagů
  Kyselina listová potvrzena
  Mobilní app a rakovina prsu
  HydePark civilizace ohlédnutí
  Chytré hodiny v klinice
  HRT a demence u žen

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
XXXI. konference sekce gynekologické endoskopie ČGPS ČLS JEP se zahraniční účastí
20.10.2023-21.10.2023
Olomouc, Clarion Congress Hotel

...


III. mezioborová konference "Sexuologie, Rehabilitace a Reprodukční medicína"
03.11.2023-04.11.2023
Mikulov, hotel Galant

...

 Inzeráty

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 19 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
 Partneři:
 
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Obezita těhotných se zvyšuje               2.4.2023

Těhotenská obezita je vážným zdravotním problémem pro matky a jejich děti. V České republice se bohužel trend těhotenské obezity v posledních letech zvyšuje.

Podle dat z Národní registr reprodukčního zdraví ČR (UZIS) měla v roce 2020 každá pátá rodička nadváhu (21,7 %) nadváhu a 8,1 % těhotných žen trpělo obezitou. To znamená, že téměř třetina těhotných žen měla nějaký stupeň poruchy hmotnosti.

Oproti roku 2010 se zvyšuje podíl těhotných žen s nadváhou i obezitou. V roce 2010 mělo 17,5 % těhotných žen v České republice nadváhu a 5,3 % trpělo obezitou. Pokud by tento trend pokračoval současným tempem, povede to k závažným důsledkům jak současné generace rodiček, tak bohužel i jejich dětí. 

Ve srovnání se 332 miliony obyvatel Spojených států amerických si vede ČR (10,5 mil obyvatel) ještě dobře. V roce 2019 měla každá 3. žena z 10 (29,0 %) obezitu před otěhotněním, oproti roku 2016 to byl 11 % nárůst.Došlo ke zvýšení napříč všemi věkovými skupinami matek, rasami a skupinami hispánského původu a úrovněmi vzdělání. Nejnižší stupen obezity byl u žen mladších 20 let a žen s vysokoškolským vzděláním.Tyto skupiny však měly vyšší procentuální nárůst obezity před těhotenstvím od roku 2016 do roku 2019 než ženy ve věku 20 a více let a ženy s nižším vzděláním. Obezita v těhotenství vzrostla ve všech státech kromě Vermontu v roce 2019 ve srovnání s rokem 2016.

Uvádí se mnoho faktorů, které mohou ovlivňovat zvyšující se frekvenci obezity těhotných žen v České republice. Některé z těchto faktorů jsou:

Změna životního stylu: S rostoucí urbanizací a industrializací se mění životní styl a stravovací návyky obyvatelstva. Lidé tráví více času sedavým způsobem života, konzumují více kalorických jídel a nápojů, což může vést ke zvýšení hmotnosti a obezitě.

Genetické faktory: Jsou genetické faktory, které mohou přispět k rozvoji obezity u těhotných žen. Například genetická predispozice k obezitě může být dědičná a být přenášena z generace na generaci.

Změna průměrného věku těhotných žen: S průměrným věkem těhotných žen stoupá riziko nadváhy a obezity, protože s věkem se rychlost metabolizmu snižuje.

Nedostatek fyzické aktivity: Sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity jsou rizikovými faktory pro obezitu u těhotných žen.

Chudoba: Paradoxně chudí lidé s omezeným přístupem k zdravé stravě a omezenou možností pravidelné fyzické aktivity mají vyšší výskyt obezity. Podílí se na tom zejména složení stravy - vysoký podíl produktů z mouky, tuku a sladkostí. Také alkohol (u nás hlavně pivo) má negativní vliv na hmotnost. V České republice byl trend chudoby v posledních letech relativně stabilní. Podle dat Eurostatu z let 2017-2019, se míra rizika chudoby a sociálního vyloučení (tj. podíl lidí, kteří jsou ohroženi chudobou) pohybuje kolem 12 % a míra hloubky rizika chudoby (tj. jak hluboko se nacházejí lidé ohrožení chudobou pod hranicí chudoby) je v ČR nižší než průměr EU. 

Těhotenská obezita může mít negativní vliv na zdraví matky i dítěte. Zvyšuje se riziko vzniku gestačního diabetes, hypertenze, preeklampsie, krvácení při porodu a dalších komplikací. U dětí se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity a dalších onemocnění v dospělosti.

Je proto důležité, aby ženy v reprodukčním věku dbaly na svou váhu a snažily se udržovat zdravou hmotnost pomocí vhodné stravy a pravidelné fyzické aktivity. Je to důležitý předpoklad zdravého průběhu těhotenství, ale i zdraví budoucího potomka.

 

-gyns-

Další zprávy
"Obezita těhotných se zvyšuje" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.