Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Psychologie před narozením
  Černý kašel a těhotenství
  Laparoskopie při ca ovaria?
  Pesar versus progesteron
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
V.I.S.U.S. Dvoudenní praktický ultrazvukový kurz
17.05.2024-18.05.2024
Praha, Apolinář

Přihlášky a program klikni zdepátek - sobota   9. ročník podle nového konceptu  Náplní kurzu dvoudenního kurzu je praktická výuka pod vedením zkušených lektorů. Absolventi získají certifikát. ...


Kongres ČGPS ČLS JEP s mezinárodní účastí
30.05.2024-02.06.2024
Karlovy Vary, Hotel Thermal

...

 Inzeráty
  Lékař gynekolog/gynekoložka

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 1534 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Obezita těhotných se zvyšuje               2.4.2023

Těhotenská obezita je vážným zdravotním problémem pro matky a jejich děti. V České republice se bohužel trend těhotenské obezity v posledních letech zvyšuje.

Podle dat z Národní registr reprodukčního zdraví ČR (UZIS) měla v roce 2020 každá pátá rodička nadváhu (21,7 %) nadváhu a 8,1 % těhotných žen trpělo obezitou. To znamená, že téměř třetina těhotných žen měla nějaký stupeň poruchy hmotnosti.

Oproti roku 2010 se zvyšuje podíl těhotných žen s nadváhou i obezitou. V roce 2010 mělo 17,5 % těhotných žen v České republice nadváhu a 5,3 % trpělo obezitou. Pokud by tento trend pokračoval současným tempem, povede to k závažným důsledkům jak současné generace rodiček, tak bohužel i jejich dětí. 

Ve srovnání se 332 miliony obyvatel Spojených států amerických si vede ČR (10,5 mil obyvatel) ještě dobře. V roce 2019 měla každá 3. žena z 10 (29,0 %) obezitu před otěhotněním, oproti roku 2016 to byl 11 % nárůst.Došlo ke zvýšení napříč všemi věkovými skupinami matek, rasami a skupinami hispánského původu a úrovněmi vzdělání. Nejnižší stupen obezity byl u žen mladších 20 let a žen s vysokoškolským vzděláním.Tyto skupiny však měly vyšší procentuální nárůst obezity před těhotenstvím od roku 2016 do roku 2019 než ženy ve věku 20 a více let a ženy s nižším vzděláním. Obezita v těhotenství vzrostla ve všech státech kromě Vermontu v roce 2019 ve srovnání s rokem 2016.

Uvádí se mnoho faktorů, které mohou ovlivňovat zvyšující se frekvenci obezity těhotných žen v České republice. Některé z těchto faktorů jsou:

Změna životního stylu: S rostoucí urbanizací a industrializací se mění životní styl a stravovací návyky obyvatelstva. Lidé tráví více času sedavým způsobem života, konzumují více kalorických jídel a nápojů, což může vést ke zvýšení hmotnosti a obezitě.

Genetické faktory: Jsou genetické faktory, které mohou přispět k rozvoji obezity u těhotných žen. Například genetická predispozice k obezitě může být dědičná a být přenášena z generace na generaci.

Změna průměrného věku těhotných žen: S průměrným věkem těhotných žen stoupá riziko nadváhy a obezity, protože s věkem se rychlost metabolizmu snižuje.

Nedostatek fyzické aktivity: Sedavý životní styl a nedostatek fyzické aktivity jsou rizikovými faktory pro obezitu u těhotných žen.

Chudoba: Paradoxně chudí lidé s omezeným přístupem k zdravé stravě a omezenou možností pravidelné fyzické aktivity mají vyšší výskyt obezity. Podílí se na tom zejména složení stravy - vysoký podíl produktů z mouky, tuku a sladkostí. Také alkohol (u nás hlavně pivo) má negativní vliv na hmotnost. V České republice byl trend chudoby v posledních letech relativně stabilní. Podle dat Eurostatu z let 2017-2019, se míra rizika chudoby a sociálního vyloučení (tj. podíl lidí, kteří jsou ohroženi chudobou) pohybuje kolem 12 % a míra hloubky rizika chudoby (tj. jak hluboko se nacházejí lidé ohrožení chudobou pod hranicí chudoby) je v ČR nižší než průměr EU. 

Těhotenská obezita může mít negativní vliv na zdraví matky i dítěte. Zvyšuje se riziko vzniku gestačního diabetes, hypertenze, preeklampsie, krvácení při porodu a dalších komplikací. U dětí se zvyšuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob, obezity a dalších onemocnění v dospělosti.

Je proto důležité, aby ženy v reprodukčním věku dbaly na svou váhu a snažily se udržovat zdravou hmotnost pomocí vhodné stravy a pravidelné fyzické aktivity. Je to důležitý předpoklad zdravého průběhu těhotenství, ale i zdraví budoucího potomka.

 

-gyns-

Další zprávy
"Obezita těhotných se zvyšuje" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.