Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Oční komplikace u
  Umělá inteligence v gyn por
  Těhotenství u ca ovaria
  Proč gynekol. opouštějí obor
  Mikro-publikování v medicině
  Dostupnost porodnické péče
  Těhotenství a pozdní neurovyvo
  Kardiovask důsledky preeklamps
  Dvojčata a kardiovask riziko
  Dotazník o HIV k vyplnění

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 Aktuální akce
Čechova konference, Ultrazvuková a zobrazovací diagnostika v gynekologii a porodnictví
11.09.2025-13.09.2025
Olomouc, Clarion Kongres Hotel

Pavel Calda, Miroslav Břešťák, Daniela Fischerová, Michal Zikán, Filip Fruhauf, František Grochal, Marian Kacerovský, Erik Dosedla a další   Přihláška klikni zde Přihláška klikni zde ...


57. konference Gynekologie dětí a dospívajích
16.04.2026-18.04.2026
Hradec Králové, Aldis

57.konferenci Gynekologie dětí a dospívajících pořádá Sekce GDD ČGPS ve spolupráci se Společnosti GDD ČSL JEP a Sekcí Gynekologie dětí a dospívajících SGPS SLS Nosná témata: Vliv sociálních sítí na me ...

 IVF a embryotransfer zvyšuje riziko placenta praevia?
nemá souvislost
jen asi 1,2x zvyšuje riziko
ano, minimálně jen v I. a II. trimestru
zvyšuje riziko 2 až 6krát


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 53 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Chytré hodiny v klinice               6.7.2023

Chytré hodinky jsou schopny detekovat velmi rané příznaky Parkinsonovy choroby

Lze předpokládat, že i v gynekologii nalezneme v době umělé inteligence smysluplné využití při monitorování cyklu či sledování návalů horka v menopauze. Zajímavá studie byla nyní publikovaná v Nature a pojednává o možnostech včasné detekce Parkinsonovy choroby pomocí chytrých hodinek. 

Pohybové změny pasivně detekované chytrými hodinkami mohou pomoci upozornit na Parkinsonovu nemoc (PD) roky před nástupem příznaků.
Analýza dat sledování pohybu účastníků britské Biobanky ukázala silnou korelaci mezi sníženým pohybem během dne po dobu 1 týdne a klinickou diagnózou PD až o 7 let později. Data z chytrých hodinek jsou schopna identifikovat jedince ve velmi raných stádiích Parkinsonovy choroby v rámci běžné populace a jediný týden zachycených dat může předpovědět události až do sedmi let v budoucnosti. S těmito výsledky bude možné vyvinout screeningový nástroj, který pomůže při včasné detekci Parkinsonovy choroby.
U těchto onemocnění je včasná diagnóza do jisté míry sporná, protože včasná diagnóza je málo užitečná, pokud není dostupná neuroprotektivní léčba. Má však velký význam pro použití v klinických studiích zaměřených na hodnocení účinnosti nových potenciálně neuroprotektivních léčebných postupů, jejichž hlavním cílem je zpomalit – a v ideálním případě dokonce zastavit – klinickou progresi, která je typickým znakem Parkinsonovy nemoci.

Pomocí strojového učení analyzovali data z akcelerometrie od 103 712 účastníků britské Biobanky, kteří v letech 2013 až 2016 nosili chytré hodinky lékařské třídy po dobu 7 dnů. V době nebo do 2 let po sběru dat z akcelerometrie byla diagnostikována PD u 273 účastníků. Dalších 196 jedinců obdrželo novou diagnózu PD více než 2 roky po sběru dat z akcelerometrie (prodromální skupina).

Pacienti s prodromálními příznaky PD a ti, kterým byla diagnostikována PD, vykazovali významně snížený profil denního zrychlení až 7 let před diagnózou ve srovnání se zdravými kontrolními osobami stejného věku a pohlaví. Snížení zrychlení jak před diagnózou, tak po diagnóze bylo jedinečné pro pacienty s PD, což naznačuje, že toto opatření je specifické pro onemocnění s potenciálem pro použití při včasné identifikaci jedinců, u nichž je pravděpodobné, že budou diagnostikováni PD.

Údaje z akcelerometrie se ukázaly být přesnější než jiné rizikové faktory (životní styl, genetika, biochemie krve) nebo rozpoznané prodromální symptomy PD při predikci, zda se u jedince vyvine PD.

Výsledky naznačují, že akcelerometrie shromážděná pomocí nositelných chytrých zařízení v běžné populaci by mohla být použita k identifikaci osob se zvýšeným rizikem PD v populačním měřítku, a co je důležité, jednotlivci, kteří pravděpodobně během několika příštích let konvertují, mohou být zahrnuti do studií neuroprotektivních látek.

 

zdroj:Nature Medicine

Další zprávy
"Chytré hodiny v klinice" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.