Dělení tablet
Řada léčiv ve formě tablet s půlicí (obecně dělicí) rýhou uvádí v části 3 souhrnu údajů o přípravku (SmPC) a v bodě 3 a 6 příbalové informace (PI) informaci o funkci této rýhy. Od pacientů a odborné veřejnosti zaznívají dotazy, zda má tato informace racionální základ, nebo se jedná pouze o způsob rozšíření portfolia přípravků ze strany výrobců. Jednoznačně lze odpovědět, že informace o půlicí rýze v SmPC a PI je požadavek Evropského/Českého lékopisu, Evropské Komise i Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). Podle Českého lékopisu mohou mít tablety jednu nebo více dělicích rýh k rozdělení do částí, které umožní buď snadnější podání léčivého přípravku, nebo podání menší dávky. Efektivnost dělicí rýhy musí být posouzena během vývoje přípravku nebo pro validační účely se záměrem určit hmotnostní stejnoměrnost rozdělených částí za použití zkoušky na dělitelnost tablet. Při této zkoušce se namátkově odebere určité množství tablet, které se ručně rozdělí podél dělicích rýh. Z každé tablety se odebere ke zkoušce jedna oddělená část, druhá část nebo ostatní části dané tablety se vyřadí. Jednotlivě se zváží každá z odebraných částí a vypočítá se průměrná hmotnost. Tablety vyhovují zkoušce, pokud nejvýše jedna jednotlivá hmotnost je mimo limit 85 % až 115 % průměrné hmotnosti dané části tablety. Při rozdělení tablety nehrozí riziko, že by v každé dávce tablety mohlo být rozdílné množství léčivé látky z důvodu špatné stejnoměrnosti rozdělení látky v tabletě – toto je standardně zajištěno požadavkem na hmotnostní či obsahovou stejnoměrnost dávkových jednotek, tj. testem v mezioperační kontrole během výroby a/nebo ve specifikaci přípravku při propouštění z výroby.
Problém při dělení tablety tkví v tom, že pacientovi by se nemuselo podařit tabletu rozdělit na stejné díly, a to z důvodu chybného provedení dělicí rýhy na tabletě výrobcem přípravku. Proto by následně mohlo být po rozdělení v jedné části tablety více hmoty (tedy více konečného přípravku = léčivé látky i látek pomocných) než v další části tablety.
Jaké jsou možnosti uvedení funkce dělicí rýhy v SmPC a PI? Lze hovořit o třech způsobech:
- Pokud držitel rozhodnutí o registraci přípravku přidal na tabletu půlicí rýhu pouze z estetických důvodů, například k odlišení vzhledu tablety od jiného přípravku, měla by být v SmPC uvedena informace „Půlicí rýha není určena k rozlomení tablety“ a výrobce přípravku nemusí provádět lékopisnou zkoušku dělitelnosti tablet.
- Pokud držitel rozhodnutí o registraci přípravku má tabletu s půlicí rýhou, jejímž účelem je pouze zlepšit komfort pacienta při polykání tablety, ani zde nemusí provádět zkoušku na dělitelnost tablety a SmPC by měl obsahovat upozornění „Půlicí rýha má pouze usnadnit dělení tablety pro snazší polykání, nikoliv její rozdělení na stejné dávky.“
- Pokud držitel rozhodnutí o registraci přípravku uvede na tabletě půlicí rýhu s možností dělit tabletu na nižší dávky, musí provést lékopisnou zkoušku na dělitelnost tablet, kterou schválí Státní ústav pro kontrolu léčiv, a na základě toho pak je v SmPC uvedena formulace „Tabletu lze rozdělit na stejné dávky.“ Stejná informace, jaká je uvedena v části 3 SmPC, by neměla chybět v části 6 PI. Nezbývá než dodat, že je důležité, pro jakou tabletu má být rýha použita (tableta s okamžitým uvolňováním, tableta s řízeným uvolňováním apod). U generického přípravku záleží při rozhodování výrobce, jestli dělicí rýhu na tabletu dát a jakou funkci bude mít, také na tom, zda má dělicí rýhu referenční přípravek.
Literatura: 1. Český lékopis 2023, článek Tabulettae, 9.3: 0478 2. European pharmacopoeia 11.4, Tablets (Compressi), 01/2018: 0478 3. Guideline on Summary of Product Characteristics (SmPC) September 2009 (EC): https://health.ec.europa.eu/system/files/ 2016-11/smpc_guideline_rev2_en_0. pdf
zdroj: Farmakovigilance 4/2003