Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Oční komplikace u
  Umělá inteligence v gyn por
  Těhotenství u ca ovaria
  Proč gynekol. opouštějí obor
  Mikro-publikování v medicině
  Dostupnost porodnické péče
  Těhotenství a pozdní neurovyvo
  Kardiovask důsledky preeklamps
  Dvojčata a kardiovask riziko
  Dotazník o HIV k vyplnění

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 Aktuální akce
Čechova konference, Ultrazvuková a zobrazovací diagnostika v gynekologii a porodnictví
11.09.2025-13.09.2025
Olomouc, Clarion Kongres Hotel

Pavel Calda, Miroslav Břešťák, Daniela Fischerová, Michal Zikán, Filip Fruhauf, František Grochal, Marian Kacerovský, Erik Dosedla a další   Přihláška klikni zde Přihláška klikni zde ...


57. konference Gynekologie dětí a dospívajích
16.04.2026-18.04.2026
Hradec Králové, Aldis

57.konferenci Gynekologie dětí a dospívajících pořádá Sekce GDD ČGPS ve spolupráci se Společnosti GDD ČSL JEP a Sekcí Gynekologie dětí a dospívajících SGPS SLS Nosná témata: Vliv sociálních sítí na me ...

 IVF a embryotransfer zvyšuje riziko placenta praevia?
nemá souvislost
jen asi 1,2x zvyšuje riziko
ano, minimálně jen v I. a II. trimestru
zvyšuje riziko 2 až 6krát


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 54 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Bezpečnost ultrazvuku - update               4.1.2013

STANOVISKO K BEZPEČNOSTI UŽÍVÁNÍ ULTRAZVUKU V GYNEKOLOGII A PORODNICTVÍ

V Praze dne  4. ledna 2013
 
Gynekologové sdružení v České společnosti pro ultrazvuk v porodnictví a gynekologii České lékařské společnosti Jana E.Purkyně vždy zastávali a zastávají stanovisko zodpovědného používání ultrazvuku v gynekologii a porodnictví.
 
Je obecně uznáváno, že k diagnostickým účelům se využívá velmi nízká intenzita ultrazvuku a jen po dobu nezbytně nutnou k získání požadované informace. Lékaři pracující s ultrazvukovými diagnostickými přístroji by měli mít dostatečné vzdělání, praxi a vědomosti o bezpečném užívání diagnostického ultrazvuku, aby byli schopni zajistit nejlepší možné výsledky vyšetření.
 
Vycházíme ze stanovisek k bezpečnosti užívání ultrazvuku k medicínským účelům vydaných Mezinárodní společností pro Ultrazvuk v gynekologii a porodnictví (ISUOG), Světové a evropské federace pro ultrazvuk v medicíně a biologii (WFUMB a EFSUMB) a Amerického institutu pro ultrazvuk v medicíně (AIUM) a Britské lékařské společnosti pro ultrazvuk (BMUS) .
 
Od začátku užívání ultrazvukové diagnostiky v porodnictví a gynekologii byly publikovány desítky původních vědeckých prací, které dosud vždy potvrdily bezpečnost této zobrazovací metody, za podmínek jejího správného užívání.
Z častěji citovaných prací, které upozorňují na možné negativní účinky ultrazvuku je to zejména práce autorů  Ang a spol. z roku 2006 "Prenatal Exposure to Ultrasound Waves Impacts Neuronal Migration in Mice" v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS). Myší plody exponované ultrazvuku vykazovaly malé, ale detekovatelné změny po delším vystavení účinkům ultrazvuku. Podmínky pokusu byly daleko za obvyklými, běžnými, podmínkami ultrazvukového vyšetření v těhotenství. V této studii byl celý velmi rychle se vyvíjející mozek myši vystaven účinkům ultrazvuku, což se zásadně liší od krátkodobého trvání diagnostického ultrazvukového zobrazení jednotlivých částí mozku lidského plodu. Doba ultrazvukové expozice vzhledem k délce těhotenství člověka je také nesrovnatelně kratší.
 
Pravidelně se také objevují různé, spíše anekdotické, informace v laickém tisku o nemedicínském využití ultrazvukové diagnostiky (např. Ultrazvukový večírek - aneb techno v rytmu srdce, Nastávající maminky v USA pořádají ultrazvukové večírky). Lze předpokládat, že miniaturizací a finanční dostupností a snahou výrobců se skutečně stanou ultrazvukové přístroje obdobou tonometrů, které jsou dnes téměř v každé domácnosti. Na rozdíl od ních vyžaduje, a asi i v budoucnosti bude vyžadovat, obsluha těchto přístrojů a interpretace nálezů  specielně vyškolený personál. V neposlední řadě nelze podcenit otázku bezpečnosti při použití ultrazvukových diagnostických přístrojů v těhotenství.
 
Ve světle současných poznatků jednotlivé odborné ultrazvukové společnosti vždy doporučovaly a doporučují:
  1. využívat ultrazvuk pouze k diagnostickým účelům
  2. jen po dobu nezbytně nutnou k získání dostatečné informace  (princip ALARA - As Low As Reasonable Achievable)
  3. jen tak často, jak je to nezbytně nutné.
Objev ultrazvukové diagnostiky v porodnictví byl jedním z největších objevů nejen minulého století, ale i v dějinách lidstva. Tento objev doslova otevřel okno do těhotné dělohy. Ultrazvuková diagnostika je nenahraditelným, bezpečným a cenným pomocníkem v kvalifikovaných a zkušených rukou.
 
 
 
UŽITEČNÉ ODKAZY
 
Česky:
 
 
Anglicky:
 
 
 
 
 
 
 
 
Další zprávy
"Bezpečnost ultrazvuku - update" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.