Vítejte naGYNSTART

    Úvodní stránka
    Obchod
    Vlož inzerát
    Napište nám

reklama

 Přidej akci do kalendáře  Pošli příspěvek  Přidej nový odkaz  Registrace

 Zprávy
  Prolaps pupečníku za porodu
  Konec rakoviny děl.hrdla?
  Sirup proti kašli zabíjel
  Valproát u mužů - SUKL
  Master (MSc) Programme London
  Přednášky z konference nahrány
  Prof Doležal přednáška 95 let
  Nová porodnice Mělník
  Dělení tablet - dělicí rýha
  Energetic.nápoje a těhotenství

další zprávy ...

Vstup do uzavřené skupiny gynekologů Gynstart
 Partneři:
 
 
 Akční nabídka

Retraktor - boční vaginální nevodivý
Cena: 1210 ,- Kč
 Aktuální akce
2. apolinářská konference 2024 Gynekologie a perinatologie v roce 2024
22.03.2024-23.03.2024
Praha, posluchárna CVUT Fakulta strojní, Technická 1902/4

Program klikni zde ...


PRAKTICKÝ jednodenní ULTRAZVUKOVÝ KURZ
10.04.2024
Praha, Apolinář

PRAKTICKÝ ULTRAZVUKOVÝ KURZ - podrobné hodnocení morfologiie plodu a vyšetření v gynekologii.PRIHLÁŠKY KLIKNI ZDEUltrazvukové známky časného intra a extrauterinního těhotenství - Diagnostika a postup ...

 Inzeráty
  USG SIEMENS Acuson NX3

další inzeráty ...
 Abnormální nidaci plodového vejce v jizvě po císařském řezu lze nejlépe diagnostikovat:
sériovým stanovením hladin hCG v krvi
vaginálním UZ vyšetřením mezi 6-7 týdnem gravidity
MRI malé pánve s kontrastní látkou
vaginálním UZ vyšetřením ve 12-13+6 týdnu gravidit


[ Výsledky | Ankety ]

Hlasujících: 211 | Komentáře: 0
 Termíny v graviditě
Zadej den PM:

Zadej UZ dle výběru:
mm:
Měřeno dne:


   Klasické výpočty
  Podrobnější výpočty

  Nastavte si Gynstart jako domovskou stránku
 SAMOOBSLUHA:
  Přidej akci do kalendáře
  Pošli příspěvek
  Přidej nový odkaz
  Statistika přístupů
  Registrace
Gynstart na Facebooku
Gynstart na Facebooku
 Zpráva z konf fetální medicíny               3.2.2019

Zpráva z konference fetální medicíny

 
Dne 18.ledna proběhl již 19. ročník konference fetální medicíny, v kongresovém sále na Homolce. Letos vedle tradičních přednášejících byla bohatá účast zahraničních řečníků, prof. Christoph Brezinka z Insbrucku, profesor Christian Göbl z Vídně a profesor Karel Maršál z Lundu. Historicky nepočítáme naše slovenské přátele za "zahraniční" účastníky, ale velmi si jejich účasti vážíme, přednášel Vlado Ferianec, Erik Dosedla, Gabriel Minárik, Tomáš Szemes a další.
 
Zahajovací blok přednášek byl věnovaný předčasnému porodu, možnostem včasné diagnostiky a managementu. Výsledky aktuálního výzkumu prezentovali kolegové z Hradce Králové pod vedením Mariana Kacerovského. Není už tajemstvím, že Marian míří na dlouhodobou stáž do NIH centra v Detroitu, USA (vedeného Robertem Romerem), což by jeho výzkumné výsledky a publikační činnost mělo ještě více akcelerovat.
 
Profesor Antonín Doležal, který se 20. ledna dožil v plné duševní svěžesti 90 let, přednesl přednášku s názvem Plod v děloze očima historie. Myslím, že všichni účastníci byli jeho projevem okouzleni a ještě více ocenili jeho fundovanou diskuzi s Martinem Hynkem o clusterové analýze.
 
 
 Profesor Antonín Doležel 90.letý    Profesor Karel Maršál  Professor Christian Göbl  professor Christoph Brezinka Marian Kacerovsk7
Pavel Calda a Antonín Doležal

E.Dosedla, P.Calda, Ch. Göbel,
Ch. Brezinka, K. Maršál

 Karel Maršál Christian Göbel Christoph Brezinka Marian Kacerovský
 
Profesor Brezinka velmi detailně rozebral problematiku těhotenství po asistované reprodukci. Ve své druhé přednášce skoro vyděsil auditorium souhrnem příkladů týkající se právní odpovědnosti v sousedních zemích. Doufejme, že naše pohraniční hory jsou natolik vysoké, aby podobné případy nedorazily až k nám :-)
 
Profesor Maršál referoval o výsledcích studie extrémně předčasných porodů ve Švédsku (studie EXPRESS) - celonárodní projekt s dlouhodobým sledováním dětí. Ve Švédsku preferují aktivní přístup i u velmi nezralých novorozenců a výsledky dlouhodobého sledování těchto dětí jsou (až překvapivě) velmi dobré.
 
Profesor Göbl hovořil o zkušenostech s těhotnými po bariatrické operaci. Dle následné diskuze i kuloárních zpráv, snad nikdo z přítomných podobnou vyčerpávající zprávu o této problematice zatím neslyšel a nikdo nemá tak velký a systematický soubor, jako kolegové ve Vídni. Extrémně zajímavé sdělení, kde lze předpokládat, že s přibývajícím BMI našich rodiček se s podobnými případy budeme bohužel setkávat i u nás stále častěji.
 
Martin Hynek již dá se říci tradičně seznamuje kolegy s praktickými aplikacemi statistických metod. Tentokráte se zabýval intervalem spolehlivosti. Zajímavé bylo zjištění, že v JAMA publikovaná prospektivní studie nezjistila rozdíl mezi ztrátami ve skupině žen po NIPT a těch co podstoupily biopsii choria či amniocentézu.
 
Velký zájem vzbudila prezentace výsledků Vladimíra Feriance, o amniopatch k léčbě spontánního odtoku plodové vody. Tato práce je inovátorská a při velmi striktním metodickém vedení by mohla mít zajímavé výsledky. Ideální by asi bylo propojení úsilí s dalšími pracovišti ve světě.
 
Intercelulární adhezivní molekuly dává do souvislosti s patologickou graviditou kolektiv kolegů v Košicích, pod vedením Erika Dosedly. Tento směr výzkumu může ozřejmit některé aspekty těhotenských patologií.
 
Perinatologické ukazatele ČR prezentované Petrem Velebilem jsou ve srovnání s okolními zeměmi stále příznivé.
 
Doufejme, že to bude i po uvažovaném plošném zavedení porodních domů, které mají především významně zlevnit péči o fyziologická těhotenství. Ty dle současných úvah budou primárně v péči porodních asistentek, jejichž péče má, dle představ navrhovatelů, být signifikantně levnější. Ale zatím se jedná jen o plány, které nebyly definitivně schváleny.
 
Vladimír Ferianec           
 Vladimír Ferianec Erik Dosedla a Vladimír Dlouhý Petr Velebil Gabriel Minárik a Martin Hynek  Jaroslav Loucký a David Čutka Ivana Špálová
 
Andrej Černý referoval o současném stavu příprav na rozjezd TRUFFLE 2 study, týkající se růstové restrikce plodu. Tato mezinárodní studie, které se také účastníme, by měla pomoci lépe monitorovat a současně i vést ohrožená těhotenství ve 3. trimestru. Výsledky lze očekávat v horizontu nejdříve 5 let.
 
Blok zabývající se neinvazivním skríningem v ČR a SR byl velmi dobře odborně zastoupen a účastníci si mohli udělat dobrou představu o stavu této problematiky ve světě a u nás. Základní otázkou zůstává, co může konkrétně v ČR tento skríning v populačním měřítku přinést, když současnými metodami skríningu odhalíme více jak 90% všech případů Downova syndromu. NIPT skríning má sice záchyt 99,9 % trizomie 21 (pokud je prováděná standardně a kvalitně), ale je zatím velmi nákladná. Pokud by NIPT zlevnilo asi na desetinu současné ceny, bylo by reálné, použít ho v rámci prvotrimestrálního screeningu.
 
Diagnostika a management diabetu prodělal v minulých letech velké změny, o kterých referovala Ivana Špálová, včetně o možnostech léčby metforminem.
 
Poněkud stranou zájmu je dnes diagnostika morfologických malformací plodu, ale například spina bifida je stále velmi problematicky diagnostikovatelnou vadou. Referovala o tom Sabina Březinová a poskytla údaje o výsledcích a úspěšnosti jejich centra.
Zdeněk Žižka referoval o problematice pozdního záchytu vrozených vad plodu ve 3. trimestru. Bohužel stále více kolegů se pouští do ultrazvukové diagnostiky ve 20. týdnu, aniž k tomu mají technické podmínky a dostatečné schopnosti. Nárůst záchytu těžkých vrozených vad ve 3. trimestru je signifikantní a současně vede k nárůstu forenzních dopadů.
 
Karel Hodík v kuloárech referoval o zkušenostech s fetální endoskopií a managementem TTTS u monochoriálních dvojčat, se kterým ve FN v Hradci králové začal v roce 2003, jako prvním centru v ČR. V současnosti tento program za jeho účasti pokračuje v Centru
fetální medicíny 1. lékařské fakulty a VFN v Praze.
 
Další, jubilejní, 20. konference se bude konat za rok, v pátek 17. ledna 2020, opět v konferenčním sále nemocnice na Homolce.
 
           
 Dagmar Smetanová Antonín Šípek Jr. Andrej Černý  Zdeněk Žižka M. Štěpán, M. Kacerovský, M. Gregor,
T. Faist, P. Veščičík
 Radovan Vlk a Martin Procházka
Další zprávy
"Zpráva z konf fetální medicíny" | 0
Za obsah komentáře zodpovídá jeho autor.
Přidávat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.
Přihlásit se můžete zde

reklama

(c) Gynstart 2001 - 2020. Čtěte prohlášení, čtěte o ochraně osobních údajů
Vytvořil: 3K Technology s.r.o, provozuje: Aprofema s.r.o.